Zařizujete si novou dřevostavbu a rozmýšlíte se nad tím, jakou podlahu do svého nového domova či víkendové chaty položit? Vybírat si můžete hned z několika možných typů, záleží jen na tom, co od své nové podlahy očekáváte.
Nechat si položit podlahu můžete v malém bytě i ve velkých komerčních prostorách. Záleží však na tom, v jakém stavu se aktuálně nachází podklad, na který chcete podlahu pokládat, případně je nutné podklad dokonale připravit. Ne vždy je totiž možné použít vámi vybranou krytinu. Snadno se může stát, že vinylové či PVC krytiny nelze položit bez toho, aniž by byl podklad zbroušen, nebyla provedena nivelace či montáž OSB desek.
Velmi oblíbená je plovoucí podlaha, která má vytvořenou základnu bez pevné fixace. Pokládka podlah se proto provádí takzvaným zámkovým systémem. Ten umožňuje v případě poškození podlahy dílce jednoduše vyměnit. Plovoucí podlaha se nelepí na základnu, a ke všemu se vyrábí v mnoha barevných variantách a z nejrůznějších materiálů, například z vinylu nebo laminátu či dřeva.
Plovoucí podlaha má hned několik skvělých vlastností, mezi které patří zejména zvuková izolace. Tu zajišťuje polymerový či korkový podklad o tloušťce do 5 mm. Místo toho se ale také používá substrát vyrobený z pěnového polyetylenu. Kromě toho má však plovoučka rovněž dobrou tepelnou izolaci a je velmi nenáročná na údržbu.
V oblíbenosti pozadu nezůstávají ani dřevěné podlahy, které jsou pevné, ekologické a hlavně estetické. Pokládka podlah je snadná a relativně rychlá. Vybírat si můžete z klasické masivní podlahy či dřevěných parket. Zároveň si můžete zakoupit sendvičové kusy vyráběné z několika vrstev dřeva či jiných materiálů. Dřevěnou podlahu lze také renovovat a skvěle se hodí do tradičních srubových domů i moderních staveb.
Mimo to ale také dobře přenáší zvuk. Pokládka podlah proto probíhá tak, že je nutné pod podlahu položit zvukotěsný materiál. Následně musí být podlaha natřena lněným olejem, barvou a lakem či jinými prostředky, které odpuzují vodu. Pokud dřevěná voda přijde do styku s vodou, může se dřevo zkroutit či nabobtnat.
Linoleum, vinylová a kaučuková podlaha či PVC patří mezi elastické podlahy, které se vyrábějí v široké škále barev a vzorů. Některé dokonce napodobují kámen nebo dřevo. Vyznačují se měkkým a pružným povrchem, velmi příjemným na došlap. Povrch těchto podlah lze upravit tak, aby byl antibakteriální a antistatický, proto se hodí i do domácnosti s alergiky. Podlahy jsou taktéž odolné proti poškrábání či jinému mechanickému poškození. Také se snadno udržují. Pokládka podlah může být realizována jak v bytech a rodinných domech, tak ve zdravotnických zařízeních a komerčních prostorách. Dokonce jsou vhodné i do koupelen a kuchyní.
Pokládka podlah zhotovených z vinylu probíhá buď celoplošným lepením či samolepicími díly. Pokládka podlah z PVC se realizuje celoplošným lepením, samolepicími díly nebo pokládkou bez lepení. Kaučukové podlahy se pokládají pomocí celoplošného lepení. Při pokládce linolea lze rovněž zvolit buď celoplošné lepení či samolepicí díly.
Raději dáte přednost kobercům než podlahám? Pak je zapotřebí, aby byl podklad suchý, očištění od všech drobnějších i větších nečistot a především také vyrovnaný. Koberce se pokládají buď na sucho či lepením speciálním lepidlem na tkaniny. I v případě koberců někdy pokládka probíhá pomocí samolepicích kobercových dílů, jako tomu bývá například u vinylové podlahy.
Nevíte si rady, jaký typ podlahy do své nové dřevostavby zvolit? Odborníci vám velmi rádi poradí. Domluvte si schůzku s technikem, který si přijde prostory obhlédnout a doporučí vám nejvhodnější řešení. Samozřejmě zdarma.