I když jste unavení, převalujete se v posteli, a ne a ne zabrat? Nebo se v noci stále budíte? Možná vás od kvalitního spánku dělí jen několik drobností, které se dají snadno napravit. Přečtěte si, co vám k lepšímu spaní pomůže.

1.      Vytvořte si v ložnici vhodné podmínky

Aby se vám dobře usínalo a spali jste kvalitně celou noc, potřebujete mít v ložnici klid, tmu a také nižší teplotu než ve zbytku obytných místností.

Chladu docílíte zavřeným topením a intenzivním vyvětráním, případně otevřeným oknem přes noc. Se zatemněním pak pomohou zatemňovací závěsy. Klidu docílíte kvalitní zvukovou izolací. Na tu je samozřejmě nejlepší myslet už při samotné stavbě nebo rekonstrukci obydlí. Existují dva typy neprůzvučnosti konstrukce – vzduchová, která brání přenosu hluku přes vzduch, a kročejová, která zabraňuje přenášení hluku při chůzi. Ideální je tak myslet na obě. Hluku zvenčí vás ale mohou zbavit i kvalitní zatemňovací závěsy, pokud jsou z těžší látky, dokážou kromě světla dobře pohlcovat právě i zvuk přicházející zvenčí.

TIP: Pokud vás ruší okolní hluk a světlo, zvažte používání špuntů do uší a masky na spaní.

Biano

2.      Osvojte si spánkovou rutinu

Když svoje tělo naučíte usínat a vstávat ve stejnou hodinu, zvykne si na to a problémy se spánkem po čase vymizí. A i když je lákavé si o víkendu pořádně přispat, je lepší odolat a neriskovat rozhození spánkového cyklu. Ideálně zkoušejte, kolik hodin spánku je pro vás ideálních a podle toho si spánkovou rutinu upravujte tak, aby vám co nejvíce vyhovovala.

3.      Vyhýbejte se modrému světlu

Škodlivost modrého světla pro náš spánek se v posledních letech skloňuje velmi často. Modré světlo totiž v našem těle blokuje tvorbu melatoninu, tedy hormonu, který je nezbytný pro zdravý spánek. Proto se několik hodin před spánkem modrému světlu vyhýbejte. Pokud máte možnost nastavit si na telefonu, monitoru nebo televizi noční režim s teplým světlem, udělejte to. Také v domácnosti ideálně sviťte teplým světlem. Pokud máte přes den rádi studené světlo, volte osvětlení, u kterého si můžete teplotu regulovat.

4.      Dávejte pozor na to, co jíte a pijete

Pizza k večeři s dvojkou vína je sice lákavá, ale rozhodně ne zdravá. Když si k večeři dopřejete těžké jídlo a alkohol, zaměstnáte tělo trávením a odbouráváním. Kvůli tomu nebude mít dost času na regeneraci a váš spánek bude neklidný a také nekvalitní.

Vhodná nejsou ani jídla příliš bohatá na sacharidy, které tělu dodávají energii. Také se vyhněte nikotinu, kofeinu i dalším povzbuzujícím látkám.

Naopak vhodná je lehká večeře, kterou nebudete trávit celou noc. K pití stačí obyčejná voda, případně meduňkový čaj, který pomůže zmírnit menší stresy.

TIP: Pokud patříte mezi citlivější jedince, kávu a černý nebo zelený čaj pijte maximálně do třetí hodiny odpoledne.

5.      Dopřejte si pravidelný pohyb

Každodenní pohyb prospívá tělu i duši. Zvýšíte si kondici, příjemně se unavíte a snížíte hladinu stresu, díky čemuž bude usínání mnohem jednodušší. Před spaním si dejte ale maximálně procházku na čerstvém vzduchu, určitě se vyhněte dynamickému cvičení, které vám rozproudí krev a oddálí usnutí.

6.      Nenechte si stres přerůst přes hlavu

Určitě vám nebudeme radit, abyste se přestali stresovat. Kdyby to bylo tak jednoduché, dělají to všichni. Míru stresu ale můžete výrazně snížit například již zmiňovaným pravidelným pohybem. Vhodné je také vyzkoušet meditaci, nebo si o svých problémech popovídat s osobou, které důvěřujeme. Tou může být blízký přítel nebo terapeut. Pro pomoc lze sáhnout i do přírody. Uklidnit nervy dokáže například meduňka, kozlík a chmel. Dále pak B vitamíny a hořčík.