Dřevostavby jsou stále populárnější nejen kvůli svému tradičnímu a přirozenému vzhledu, ale také kvůli jejich ekologickým a energetickým přednostem. Při zařizování interiéru dřevostaveb je však důležité zvolit správné prvky a materiály, které budou ladit s přírodním prostředím a zároveň zajišťovat pohodlí a funkčnost bydlení. Právě tyto možnosti nabízí skandinávský styl.

Skandinávský styl nejlépe vystihuje hodnoty, které většina majitelů dřevostaveb ctí: úctu k přírodě, neokázalý komfort, klid a rodinnou pohodu.

Skandinávský styl je snadno přenositelný i do jiných zemí

Se střídáním trendů je to vždy stejné, ať už jde o umění, módu nebo o bydlení. Gotiku kdysi vystřídala renesance, romantismus byl nahrazen realismem a v nedávné době okázalé podnikatelské baroko uvolnilo místo prostším dřevostavbám. Nastupující směr se skoro vždy ve všem vymezuje vůči stylu předchozímu. To, co bylo v módě předtím, je považováno za překonané a zastaralé… Tedy jen do té doby, než přijde zcela nový směr, který zase obrátí myšlení uživatelů naruby.

Ale u dřevostaveb a skandinávského stylu přece jen nečekáme, že se někdy stanou synonymem nevkusu. Skandinávský design je tradiční styl, v zemích svého původu zabydlený po generace. A je velmi snadno přenositelný i do jiných zemí. Jiné interiérové styly, například provensálský, musí být aplikovány citlivě. Přemíra francouzských nápisů, bílé patiny a vůně levandule na českém městě může působit jako pěst na oko. Naopak skandinávský styl dobře funguje jak ve vesnicích rozesetých kolem Botnického zálivu, tak také v dřevostavbě postavené na předměstí Prahy či Brna.

Minimalistický čistý přístup

Jak je vlastně skandinávský styl definován? Jde o minimalistický čistý přístup, který upřednostňuje jemné barvy, vzdušnost a lehkost. Do popředí se dostávají přírodní materiály. To může s trochou úsilí dobře fungovat i ve zděném bytě v panelovém domě, ovšem dřevostavba s přiznaným dřevem je pro skandinávský styl jako dělaná. Dřevo je přece vznešený přírodní materiál vyznačující se vizuálně příjemným dekorem.

Kdo žije v dřevostavbě, ten toho pro navození skandinávského dojmu nemusí kupovat hodně. Ani by neměl – skandinávský styl není o materialismu, je o upřednostnění lehkosti a svobody. Veškerý nábytek a doplňky musí perfektně plnit svůj účel a mít v interiéru své logické místo.

Útulnost a teplo

Co tedy patří do interiéru ve skandinávském stylu? Jsme-li ve dřevostavbě, mělo by zde být co nejvíce akcentováno dřevo. Dojem útulnosti je posílen, když na dřevěné podlaze stojí stůl ze stejného materiálu a kolem něj masivní dřevěné stoličky. Celoplošný koberec sice znamená pohodlí, ale ke skandinávskému stylu jaksi nepatří. Mnohem lepší jsou kožešiny, které lze umístit na židle, na lavice, na křeslo i na podlahu. Skandinávci kožešiny do interiéru umísťují rádi, popularitě se těší ovčí kožešiny nebo hovězí kůže. Dobře působí také chundelaté kusové koberečky s vysokým vlasem.

Hřejivý a útulný pocit navodí také polštářky, měkoučké plédy či huňaté deky. Obyvatel takové domácnosti nebo host se může pěkně zachumlat, když usedne na židli s hrnkem teplé kávy. Nebo s knihou – třeba dobrou severskou kriminálkou…

Krbová kamna jsou ideálním zdrojem tepla a světla

Důležitý je princip světla. Na dalekém severu je ho zvláště v zimě málo, a tak si to místní vynahrazují dobře řešeným osvětlením ve své domácnosti. Češi se mohou inspirovat, vždyť ani u nás si v lednu či únoru moc slunečního světla neužijeme.

Velký křišťálový lustr samozřejmě není dobré řešení. Lepší je umístit do pokojů více světelných zdrojů spíše bodového charakteru. Volte hezké stropní lamy či menší stolní lampičky. Se svíčkami také neuděláte chybu. Oheň totiž přináší nejen světlo, ale také zahřeje a vykouzlí až magickou atmosféru. Vynikající jsou krbová kamna, která se stanou přirozeným centrem místnosti.