Oteplování planety a nenadálé výkyvy počasí, na které nejsme v našich podmínkách zvyklí se skloňují čím dál tím častěji. Planeta prochází změnami a čas od času se v naší zemi objevují jevy, které tu dřív nebyly. Vlny vysokých teplot, přívalové deště, povodně. Na to jsme si již poměrně zvykli, ačkoliv neradi. Morava však zažila také své první tornádo. A my musíme počítat s tím, že tento úkaz nebyl ojedinělý.

Drevostavba

Z toho důvodu je nutné počítat s tím, že budeme muset změnit svůj přístup. Nejen k přírodě, ale také ke stavbě svých domovů. Dřevo jako obnovitelný materiál je v souladu s udržitelným přístupem k životu a planetě. Je to však ideální materiál v případě, že přijde velká voda nebo se na naši obec přiřítí právě nečekaně velký vítr či tornádo?

Dřevostavba a povodně

Určitě se nemusíte obávat toho, že pokud přijde velká voda, odnese si váš dřevěný dům s sebou. Bohužel je však třeba čelit následkům velké vody. Co tedy s dřevěným domem po povodni? Je to vlastně podobné jako u běžného domu. Bude nutné vysoušet. A to pravděpodobně opravdu dlouhou dobu. Připravte se také na boj s plísněmi. Ostatně ten není ojedinělý ani v případě zděných domů.

 

V případě dřevostavby je možné mokré materiály odřezat a nahradit novými. Nosná konstrukce domu však musí zůstat na místě. Její vysychání by však nemělo zabrat více než dva týdny.

 

Výhodou dřevostaveb je fakt, že oprava je opravdu velmi rychlá. Navíc při demontáži nevzniká prašná stavební suť. Tudíž minimálně o dvě starosti méně než v případě klasického bydlení.

Silný vítr, tornádo a dřevostavba

Jak jste jistě viděli, žádná stavba nemůže být zcela v bezpečí při velmi silném větru. Ani ta zděná z nejkvalitnějších cihel na trhu. V případě tornáda nebo jiného silného větru má však přece jen výhodu před klasickou stavbou. Máte možnost schovat se do suterénu? Pak vás stavba nad vámi bude ohrožovat na životě mnohem méně než stavba zděná.

Zemětřesení a dřevostavba

V některých lokalitách České republiky se již po dlouhá léta vyskytují také drobná zemětřesení. Zatím nejde o nijak ničivé jevy, ale připraveni musíme být bohužel opravdu na všechno. Tedy i na větší sílu zemětřesení. Ani v tomto případě si však dřevěné stavby nestojí vůbec špatně. Ostatně v zemích, kde se se zemětřesením běžně potýkají mají dřevěné domy mnohem raději. A není divu. Dřevo je pevný materiál, který je však pružný. Díky tomu je odolný proti určité míře otřesů. A stejně jako při větru platí, že dřevostavba vás v případě katastrofy bude na životě ohrožovat mnohem méně.

 

Na kalamity myslete předem

Ačkoliv nechceme malovat čerta na zeď, na vše špatné je vhodné se připravit předem. Při stavbě dřevostavby je tedy vhodné se pojistit. Pojištění vám pak zajistí finanční náhradu v případě katastrofy. Pojistěte nejen nemovitost, ale ideálně také samotnou domácnost. Výběru pojistky věnujte opravdu vysokou pozornost. Nikdy se nerozhodujte jen podle ceny. Velmi důležité jsou také asistenční služby pojišťovny.

Podívejte se také na to, jak se u dané pojišťovny hlásí škody. Přednost dejte takové instituci, která umožňuje vše vyřídit rychle a především jednoduše. Není nic horšího, než kromě zničeného domu zdlouhavě řešit ještě nepříjemné papírování.

 

Současně s pojistkou myslete také na to, že byste měli mít neustále k dispozici alespoň malou finanční rezervu pro každý případ. Opravy budou pravděpodobně čas od času potřeba nejen při živelných katastrofách a ne vše pokryje pojistka.