Vybrat vhodné místo pro prožití života není jednoduché. Každý má však jiné preference. Zatímco jedni chtějí žít blízko městskému ruchu, jiní chtějí být v souladu s přírodou. Výběr pozemku je tak individuální záležitostí. Pro všechny však platí, že je důležité na pozemku vhodně umístit stavbu. Na co se zaměřit?
Drevoastavba

Světové strany hrají prim

V případě, že si chcete pořídit nový dům nestačí jen koukat na jeho design, architektonickou podobu nebo vnitřní dispozice. Důležité je také správná poloha na pozemku. Myslete na to, že severní strana vždy nabídne méně slunce, zatímco jižní strana bude opravdu slunečná. Doporučuje se proto umístit vstup do domu na severní stranu. Na stejnou stranu je pak vhodné umístit také sociální zařízení, případně technické místnosti.

 

Ložnice a dětské pokoje by ideálně měly mířit na východ. S vycházejícím sluncem se vám bude nejen dobře vstávat, ale během dne sem navíc nebude svítit ostré slunce. Oceníte to zejména v tropických letních dnech. Zatímco ráno vám bude slunce příjemné, během dne oceníte, že sem nesvítí. Pokud nemůžete pokoje orientovat přímo na východ, je možné je situovat k jihu.

 

Obývací pokoj je vhodné situovat na západní nebo jihozápadní stranu. Nebojte se ani větších prosklených ploch, které vnitřní společenské prostory krásně prosvětlý a v případě potřeby také prohřejí. Na letní měsíce však bude vhodné pořídit zastínění. Ideální jsou venkovní rolety, ale poslouží také klasické vnitřní žaluzie, případně závěsy. Záleží na tom, co preferujete. Ideální je také, pokud prostory, kde odpočíváte směřují na klidnější stranu. Ideálně tedy do zahrady. V některých případech je to však nemožné.

 

Má být dům uprostřed parcel?

Pochopitelně záleží na velikosti pozemku a jeho umístění. Pozici domu totiž reguluje legislativa. Pokud tedy máte parcelu v zástavbě rodinných domů, myslete na to, že musíte od sousedního domu dodržet odstup minimálně sedm metrů. Výjimku mají jen výstavby ve zvláště stísněných podmínkách, kde je hranice snížena na čtyři metry. Dodržet je třeba také minimální vzdálenost od hranice pozemku nebo silnice. Tato vzdálenost je určena na tři metry.

 

Zohlednit je třeba také rozložení inženýrských sítí a přípojek plynu, kanalizace a elektřiny. Vše má svá pravidla. O provedení přípojky rozhoduje správce sítě. V případě, že je přesažena délka 50 metrů už nejde o přípojku, ale o veřejný řad. Plynoměry a elektroměry musí být vždy přístupné z hranice pozemku. Vodoměrná šachta by pak měla být do vzdálenosti 2 metry od hranice pozemku. Pro připojení na sítě je třeba mít hotový autorizovaný projekt.

 

Vždy mají větší výhodu ti, kteří mají větší pozemek. Pak je také manévrovací plocha větší a vy si můžete svobodněji zvolit, v jaké části pozemku bude dům stát. Vždy je však třeba dodržet výše zmíněné podmínky.

 

Myslete na vše dopředu

Ideální je rozhodovat se o umístění domu již při výběru samotného pozemku. Jedině tak předejdete komplikacím. Kompromisy sice občas dělat musíme, ale v případě výstavby rodinného domu, ve kterém budete trávit svůj volný čas po zbytek života je vhodné mít vše dobře promyšlené a stavět bez kompromisů.

 

Na co si dát pozor

Problémy mohou nastat také s vjezdem na pozemek. Dopravní inspektorát schvaluje jeho velikost a také rozhledové úhly. V praxi se tak může stát, že budete muset změnit jeho velikost nebo ho například odsadit od kraje pozemku. Vše podstatné je uvedené v normě ČSN 73 6110.

 

Potíže mohou být také s pozemkem ve svahu. Ano, je to sice zajímavé místo pro bydlení, pokud nevyžadujete rovinatý pozemek, ale pokud jde o severní svah, počítejte s problémy se sluncem. Zapadat tu bude příliš brzy. Počítejte tak s vlhkostí, chladem a tmou. Další problém může vzniknout s komunikací, zvláště pokud jde o frekventovanou silnici. Pokud je na jižní straně domu a vy tam chcete umístit pokoje, počítejste s tím, že nebudete mít klid.