Současná doba není jednoduchá. Většina věcí se zdražuje, inflace je vysoká a lidé nevědí, jak si v této nelehké době počínat. Ideální je se ohlédnout po nějakých jistotách. Jestliže hledáte investici, která obstojí, pak zkuste investovat do dřeva. Tedy spíše do dřevostavby. Investovat do nemovitostí není nic nového. Není však zcela obvyklé investovat právě do domu ze dřeva.

Vlastní bydlení je oblíbené

Češi milují bydlení ve vlastním. Dnešní doba však ukázala, že pořídit si vlastní dům není jednoduché. Nejen, že jsou vysoké ceny nemovitostí, ale také je těžké dosáhnout na hypotéku, která má opravdu tvrdé podmínky. Většina lidí ve vlastním bydlení vidí nejen jistotu, ale také investici. A mají pravdu. Vlastnictví nemovitosti je opravdu skvělá investice. Je totiž nejen stabilní, ale také naprosto bezpečná. Ceny nemovitostí v podstatě kontinuálně rostou, a to i v době inflace. Peníze uložené v nemovitosti tak rozhodně neztrácejí na hodnotě.

Investování do dřevostavby

Jak získat nemovitost za málo

Vzhledem k cenám nemovitostí není dnes jednoduché si nějakou pořídit. Je tu však ještě alternativa k běžnému bydlení. Dřevostavby jsou vhodným řešením pro ty, kteří hledají dobrou investici a zároveň chtějí nalézt zajímavé bydlení. V takovém případě je vhodné vsadit na individuální architektonické projekty domů ze dřeva. Pokud bude dům jedinečný, jeho cena bude v budoucnu vyšší.

 

Jestliže nemáte dostatek financí na jedinečný projekt, pak klidně zvolte typový dům. Počáteční investice tak bude nižší, jeho hodnotu případně můžete zvýšit v budoucnu například vybudováním krásné zahrady, zahradního posezení a podobně.

 

Záleží také na místě

Zřejmě víte, že nemovitosti jsou drahé zejména v Praze a dalších větších městech. Na vesnicích a zvlášť v pohraničí jsou obvykle nemovitosti mnohem levnější. Pokud tedy zvažujete vlastní bydlení a vnímáte ho především jako investici, přemýšlejte nad tím, kde bude vhodné dřevostavbu postavit. Na výběru místa totiž záleží. Pochopitelně, že pokud vám jde hlavně o bydlení pro rodinu, bude hrát roli rodiště jednoho z manželů nebo oblíbené místo. V případě, že jde hlavně o investici je vhodné zvolit zajímavou lokalitu, která do budoucna zhodnotí vaše peníze.

 

Dřevostavba jako investice

Pokud máte vlastní bydlení a chcete pouze investovat, pak je dřevostavba taktéž dobrou volbou. Dle místa, kde ji postavíte můžete dům ze dřeva buď dlouhodobě pronajímat nebo z něj udělat rekreační objekt. V takovém případě je však pro výstavbu potřeba vybrat opravdu zajímavé místo v nějaké turistické lokalitě. Ano, v takových místech bude parcela poměrně drahá. Nemusí jít však jen o doslova profláklá letoviska. Stačí vybrat místo, které má své genius loci a je v okolí zajímavých míst. Lidé dnes hledají klid a odpočinek. Pokud dům navíc vybavíte například vířivou vanou nebo infrasaunou, zájemci se jen pohrnou. Tedy za předpokladu, že o vás budou vědět. Propagace je v dnešní době opravdu důležitá. Na to rozhodně nezapomínejte.

 

A proč zrovna dřevostavba?

Nejen, že je to poměrně levná varianta bydlení nebo investice. Dřevostavba je také ekologickou stavbou. Výroba její konstrukce má totiž menší dopady na životní prostředí. Pokud tedy myslíte nejen sami na sebe, ale také na přírodu, pak by vás právě tato výhoda mohla velmi zaujmout. Další výhodou domu ze dřeva je doba, za kterou je možné ho postavit. Dřevostavba může být kompletně hotová do několika měsíců, to se vám pravděpodobně u klasické zděné stavby nepodaří.

 

Dřevěný dům může být také prostornější než zděný. Ptáte se na to, jak je to možné? Jde o to, že obvodové zdi jsou užší než u zděné stavby. Zatímco z venku tedy budou stavby stejně velké, uvnitř budou místnosti prostornější v případě dřevěného domu. A v neposlední řadě vás jistě potěší, že dřevostavby jsou variabilnější než zděné stavby. U dřevostavby jsou totiž nosné pouze obvodové zdi. To znamená, že vnitřní dispozice můžete jednoduše změnit pomocí sádrokartonových příček.

 

Jestliže tedy budete chtít zprvu dům pronajímat a později v něm bydlet, můžete před nastěhováním změnit dispozice k obrazu svému. Změnit dispozice domu se bude hodit pravděpodobně také v případě, že vám vyletí děti z hnízda. Dětské pokoje se pak mohou využít na něco zcela jiného, případně budete moci vybudovat jeden velký obytný prostor. Je to jen na vás. Ve zděném domě by to bylo mnohem složitější.

 

Našly by se bezesporu ještě další výhody. Dřevostavby například šetří většinou i energie. Zejména sendvičové konstrukce dřevostaveb se z hlediska energetické náročnosti ukázaly jako efektivní řešení. Takové dřevostavby totiž mají výborné tepelně technických vlastnosti. A zmínit bychom měli také jedinečné mikroklima uvnitř dřevěného domu. Tedy pokud dřevostavbu doplníte hliněnou omítkou nebo příčkami z nepálených cihel. Přírodní materiály nejen interiér zbaví škodlivin, ale také jsou příjemné jak na pohled, tak na dotek.