Jedním z nejdiskutovanějších témat dřevostaveb je jejich životnost. Spousta lidí se bojí, že dřevo oproti cihlám bude mít kratší životnost, dům shnije a zhroutí se. Tyto informace se bohužel mylně šíří napříč společností, přitom právě dřevo, je-li kvalitní a správně udržované, vydrží i stovky let. Nejlepším důkazem jsou dřevostavby staré několik století, například dřevěná pagoda Yingxian z roku 1 056, která dodnes stojí v Číně v celé své kráse.

Nízká vlhkost je základ

Největší vliv na životnost dřevostavby má zpravidla vlhkost. Ani té se však nemusíte bát, stačí ji včas předejít. Kvalitní a ověřený dodavatel by měl být základem prvotního úspěchu. Pojďme se podívat, co všechno má na životnost dřevostavby vliv.

Drevoastavba ING s.r.o.

Faktory ovlivňující životnost dřevostavby:

Výběr kvalitního materiálu

 

Platí nepsané pravidlo, že by dřevo nemělo mít vyšší vlhkost jak 15 %. Nízká vlhkost konstrukčního materiálu je základem úspěchu, proto používáme pouze certifikované KVH hranoly. Jestliže se dřevo uchovává v přijatelných podmínkách a není napadané kůrovcem, vydrží i několik stovek let.

 

Impregnace a konstrukční ochrana materiálu

 

Důležitá je impregnace, která dřevo chrání před absorbováním vlhkosti a následnou tvorbou plísní. Vlhké dřevo je i živnou půdou pro dřevokazný hmyz, který by výrazně zkrátil životnost dřevostavby. Impregnace navíc dokáže udělat ze dřeva v podstatě nehořlavý materiál.

 

I správná konstrukce dřevostavby hraje významnou roli. Voda pak nemá šanci pronikat do míst, kde by mohla napáchat nenávratné škody. Za správné konstrukční řešení lze považovat například správnou instalaci obkladů nebo dostatečný přesah střechy přes okraj obvodových stěn.

 

Výška nad terénem

 

Často opomíjeným, ale přesto velice důležitým bodem jsou základy stavby. Dřevostavba by nikdy neměla být usazena v jedné rovině s terénem. Vlhkost do ní pak snadno pronikne a jen tak se jí nezbavíte. Dřevostavbu je doporučeno usazovat minimálně 30 centimetrům nad úroveň okolního terénu. Základová deska je skutečným základem, a to doslova.

 

Dostatečná ventilace

 

I když budou všechny předchozí body pečlivě dodrženy, ještě nemusíte mít zcela vyhráno. Jako každý byt či dům i dřevostavba potřebuje pravidelně odvětrávat. Nahromaděnou vlhkost v interiéru, například z kuchyně během vaření nebo z koupelny po sprchování neprodleně vyvětrejte. Předejdete tak tvorbě plísní a prodloužíte celkovou životnost dřevostavby. Oblíbeným a vysoce efektivním způsobem větrání je rekuperace vzduchu. Dům je automaticky ventilován při minimálních tepelných ztrátách.

 

Obavy z životnosti dřevostavby snad ani mít nemusíte. Jen je potřeba pohlídat si několik důležitých věcí, pravidelně dbát na celkovou údržbu, se kterou vám ochotně poradíme, dostatečně větrat a dřevostavba vám zaručeně vydrží po několik generací.