Některé místnosti v domě jako třeba schodiště, chodby nebo komory mohou být poměrně problematické, co se týká světla. Podobné je to často také s koupelnami. Jestliže nechcete spoléhat pouze na umělé osvětlení, můžete dostatečný přísun denního světla vyšetřit pomocí světlovodu. Je to jednoduché a elegantní řešení. A navíc praktické. Vždyť denní světlo zvyšuje kvalitu života v domě a dokáže proměnit nejméně útulný prostor v prosvětlenou skvělou místnost. Denní světlo nic nestojí a dokáže zázraky.

Drevoastavba

Tam, kde chybí okno

Dodávku přirozeného světla můžete díky světlovodu nasměrovat přesně tam, kde je denní světlo potřeba. A to není všechno. Světlo lze také usměrňovat a regulovat, aby měl člověk v místnosti zrakovou pohodu. Jestliže hovoříme o regulaci denního světla, je třeba si pořídit světlovod se zatemňovací klapkou se servopohonem.

 

Bojíte se, že světlovod bude ve vašem domě vypadat nevzhledně? To opravdu nemusíte. Světlovody totiž dokáží prostory zatraktivnit. Designově krásné jsou například světlovody s nočním osvětlením, které bývají osazené moderními LED diodami. Samozřejmostí je jejich vysoký výkon a nízká spotřeba energie. Běžně se dodávají ve studené bílém odstínu, ale některé firmy nabízí i možnost teplého světla.

 

Kde mohou světlovody pomoci

Na nedostatek denního světla trpí zejména bungalovy. Ne při každé výstavbě je totiž možné do stěny umístit dostatečně velké okno. A často jsou navíc okna nežádoucí. Samozřejmě, že ne z pohledu samotného majitele stavby, ale například z důvodu blízkosti sousedního domu nebo třeba betonového plotu. Právě v takovém případě se hodí přivést světlo seshora. Říkáte si, že jde o skvělý vynález posledních let? Ale kdeže, první světlovody se začaly používat v závěru 19. století. Sun tunnel, jak světlovodům říkají v anglicky mluvících zemích, byl vynalezený v Austrálii.

 

Jak vlastně světlovod funguje

Jde o jednoduché zařízení, které na střeše zachytává denní světlo a pomoci tubusu s vnitřní odrazivou vrstvou toto denní světlo doputuje až ke stropu místnosti, kde se rozptýlí do prostoru ze pomoci stropního difuzéru. Je třeba říci, že tak jako všechno, i světlovody mají různou kvalitu. Výkonnost světlovodu určuje hlavně materiál, ze kterého je vyrobený tubus. Pro více světla je vhodný hliníkový pevný tubus.

 

Je jasné, že s kvalitou jde ruku v ruce také cena. Cenové rozpětí je opravdu široké a není jednoduché se na trhu ihned zorientovat. Vhodné je se tedy informovat od odborníků, kteří mají zkušenosti. Světlovod může být totiž skvělou investicí, která zvýší komfort vašeho bydlení a navíc ušetří náklady za umělé svícení. A to nejen za slunečného počasí. Světlovod pochopitelně umí do prostoru vnést dostatek světla, i když je zrovna pod mrakem.

Světlovod v dřevostavbě: jak na instalaci

Nejideálnější je, pokud se se světlovodem počítá od samého počátku. Tedy pokud je již zakreslený v projektu. Není však výjimkou, že se světlovody montují do dřevěných staveb až dodatečně. Možná se vám zdá, že je jeho instalace opravdu jednoduchá, ale není tomu tak. Rozhodně se do montáže světlovodu v dřevostavbě nepouštějte svépomocí. Raději tuto práci nechte na odbornících, kteří tomu opravdu rozumí.

 

Otázky, které si zaručeně kladete:

Ve kterých místnostech světlovod pomůže?

Umístit ho můžete prakticky kamkoliv. Osvědčuje se zejména uprostřed dispozice rodinných domů. Často se však světlovody používají také v koupelnách, šatnách nebo na chodbách. Může však jít také o doplňkový zdroj osvětlení ve velkých  místnostech.

 

Existují nějaké typy světlovodů?

Ano, jsou světlovody určené pro šikmé střechy a odlišné světlovody, které jsou určené pro ploché střechy.

 

Jak to, že se světlo neztratí?

Tubus má odrazivost až 98 %. Do interiéru se tak dostanou takřka veškeré světelné paprsky.

 

Jak dlouhý může být světlovod?

Díky univerzálnímu systému je možné připojit k sobě rovný díl nebo koleno. Světlovod díky tomu můžete prodloužit až na konečných šest metrů. Pamatujte, že velice záleží na orientaci nahoře vůči světovým stranám, ideální je tedy osazení na jižní stranu.

Do jakého místa střechy je vhodné světlovod umístit?

Nejlépe plní světlovod funkci, pokud je jeho tubus umístěn kolmo k podlaze. Pokud má přívádět světlo do středu dispozice, je dobré ho umístit co nejblíže hřebenu střechy.