Dřevěné domy jsou na pohled opravdu krásné. Stejně jako o ty zděné však vyžadují nějakou péči. Napadlo vás někdy, že dřevostavba, o kterou budete pečovat bude mít životnost až o dvě dekády delší než stavba, o kterou se nebudete starat? Jestliže tedy chcete, aby dřevo vydrželo co nejdéle, bude třeba chránit ho proti všem škůdcům. Ideální je samozřejmě pečovat o dřevo speciálními nátěry již od počátku. Pokud jste však zaváhali, stále je tu možnost, že není pozdě. Jen je třeba zvolit trochu jiný typ nátěru. Vše vám vysvětlíme.

Drevoastavba

Proti komu budeme bojovat? Hmyz a houby!

 

Biotické škůdce dřeva lze rozdělit do dvou skupin. Jde o hmyz a také dřevokazné houby. Pojďme se nyní podívat, jak vám tito škůdci mohou dřevo zničit a co můžete dělat pro to, aby se to nestalo. Jako první se zaměříme na dřevokazný hmyz. Ten může váš dřevěný dům napadnout buď přímo nebo nepřímo.

 

Přímo dřevěné konstrukce poškozují larvy i dospělí jedinci. Ve dřevě dokáží vytvářet malé otvory a dokonce celou zpleť chodbiček. Svým počínáním tak hmyzí jedinci ničí dřevo zcela nenávratně. Díky systému chodeb se totiž dřevo začne rozpadat. Navíc se do dřeva díky otvorům mohou dostat také plísně. Ty se pochopitelně také dále šíří. To je právě příklad nepřímého napadení dřeva hmyzem.

 

A kteří hmyzí jedinci nám dokáží takto nepříjemně zavařit? Může jít o mravence dřevokaze, tesaříka krovového, pilořitku velkou nebo červotoče proužkovaného.

Houby, které vás svou přítomností rozhodně nepotěší

 

Kromě hmyzu mohou dřevo napadnout také houby. Jsou dokonce daleko nebezpečnější než hmyz. Jde o to, že může trvat opravdu dlouho, než přijdete na to, že dřevěný dům napadly. A za to domu už mohou napadnout opravdu velkou část domu. Nejčastěji se na dřevěných stavbách vyskytuje dřevomorka domácí. Jde o čokoládově hnědou barvu, která umí produkovat až neuvěřitelných 6000 výtrusů za pouhou minutu.

 

Asi chápete, že díky tomu dokáže tato houba napáchat opravdu velké škody. Bojovat proti dřevomorce je opravdu obtížné a náročné. Dokonce se doporučuje napadené dřevo vyhodit a stavebně upravit celou stavbu. Toho byste se pravděpodobně neradi dočkali. Je tak mnohem lepší věnovat se prevenci a takové situaci předejít, že ano?

Pečujte o dům s předstihem

 

Jestliže jste se rozhodli, že budete o dům pečovat v předstihu, aby si na vás žádný hmyz nebo houby nepřišly, pak koukejte po preventivním nátěru. Ten by měl dřevo dostatečně chránit a veškeré jeho škůdce odradit. Pozor si dejte na to, zda jsou nátěry určené do interiéru nebo exteriéru. A také na systém jejich používání. Některé se na dřevo stříkají, jiné natírají a další mohou být určené pro ponořování. Vyberte tedy vždy vhodný nátěr.

 

Jestliže jste zaváhali a dřevo je již napadené, budete potřebovat sanační nátěr. Ten dřevo ošetří a dost možná vám ho ještě pomůže zachránit. I tady je třeba zvolit vhodný nátěr podle místa použití a způsobu nanášení na dřevo. Důležité je také zjistit si, zda se nátěr ředí nebo nikoliv. Pokud je dřevo napadené, počítejte s tím, že před sanačním nátěrem bude třeba odstranit ze dřeva veškeré nečistoty a pochopitelně také staré nátěry. Jestliže chcete zvýšit účinnost nátěru, pak použijte injektážní aplikaci. V případě, že máte tu čest s houbami nebude stačit jejich mechanické odstranění. Budete muset také místo opálit hořákem. Pokud si nejste jistí s tím, jak postupovat, pak bude nejlepší, pokud se obrátíte na odborníky, kteří vám poradí, doporučí vhodný přípravek nebo dokonce práci odvedou za vás. Nebojte se požádat o pomoc, prodlouží to životnost vašeho domu. A to za to rozhodně stojí.