Dřevostavba se na první pohled neliší od klasického zděného domu. Přesto má však dřevěná stavba svá specifika. Jak si tedy v dřevěném domě zařídit kuchyň, která bude opravdu praktická, funkční a ještě k tomu stylová?

Plánování není radno podcenit

Začněme obecnými tipy na to, jak rozdělit kuchyň, aby byla opravdu funkční. Vzhledem k tomu, že je to jedna z nejpoužívanějších místností, je dobré se na ni při plánování opravdu podrobně zaměřit. Na počátku je důležité si říci, kolik potřebujete prostoru na práci a kolik úložného prostoru bude dostačující. Ideální je udělat varnou zónu se sporákem a troubou, případně i mikrovlnnou troubou. Na ni by pak měla navazovat mycí zóna. Tedy dřez, případně také myčka a místo na sušení nádobí. Z druhé strany varné zóny je dobré navrhnout zónu přípravnou. Její velikost záleží na individuálních potřebách a také na dispozicích místnosti.

Drevoastavba.com

Propojit s obývákem? Nebo raději ne?

V dnešní době je moderní spojovat kuchyň a jídelnu s obývacím pokojem. Samozřejmě to má své plusy i nevýhody. V případě, že se rozhodnete pro jednu velkou prostornou místnost počítejte s tím, že je vhodné alespoň opticky prostor rozdělit. S tím vám může pomoci buď oblíbený kuchyňský ostrůvek (čímž si zvětšíte pracovní plochu) nebo například bar, který ocení například návštěva.

 

Nevýhodou společných místností je hluk. Pokud se jeden člen rodiny chce nerušeně dívat na televizi a druhý připravuje v kuchyni pokrmy za používání hlučných robotů, zřejmě to nebude příjemné. Na druhou stranu, pokud se vzdáte televize, můžete se při vaření bavit s rodinnou, která může sedět v pohodlí obývacího pokoje. Stejně tak je výhodné, že při návštěvě se od hostů nemusíte příliš vzdalovat, pokud bude potřeba něco dodělat v kuchyni. Naopak může být nevýhodné, že je nutné po sobě vždy hned uklidit, aby hosté neviděli nepořádek, který po přípravách zůstal na lince.

Hodí se do dřevostavby závěsné skříňky

Nelze jednoznačně odpovědět jestli ano nebo ne. Jestli stěna závěsné skříňky unese záleží na použitém materiálu i na druhu kotvení. Obecně by s tím neměl být problém. Vždy je však nutné vědět, z jakého materiálu jsou stěny a podle toho se zařídit. Problém může být například v případě použití sádrokartonu. Jestliže je stěna z tohoto materiálu a vy trváte na závěsných skříňkách, počítejte s tím, že bude potřeba zeď nejprve zpevnit.

 

Jaký styl kuchyně je ideální

Opět nelze obecně říci, který styl se hodí do dřevostavby. Je to tím, že dřevostavba může mít vnitřní stěny klasicky bílé. Pak záleží na tom, jaký styl budete preferovat v celém domě. Jestliže máte rádi modernu a minimalismus, klidně ho v takovém případě aplikujte i do kuchyně. Jiná situace je samozřejmě v případě, že jste si postavili klasickou roubenku. Té bude slušet spíše retro styl, často se do kuchyní v roubených domech umisťují i klasické pece. V dnešní době však většinou plní jen estetickou funkci.

 

Individuální je také volba barvy. Pokud máte v interiéru přiznané dřevo, pak je nutné se řídit právě jeho odstínem. Kuchyně pak může být klidně kontrastní, vhodná barva je také bílá. Ostatně s tou nezkazíte nic v žádném případě. Bílá se hodí v podstatě k čemukoliv a navíc je nadčasová. Jen počítejte s tím, že její údržba může být složitější. S náročnější údržbou počítejte zejména v případě, že si pořídíte lesklé dřevo. Při výběru barvy berte ohledy také na barevný odstín podlahy.

Osvětlení v kuchyni je alfa a omega úspěchu

Při realizaci kuchyně zkuste přemýšlet nad využitím denního světla. Kromě toho však myslete také na dostatečné osvětlení. Zejména pracovní linka by měla být dostatečně osvětlena. Moderní jsou LED lišty, které osvětlí opravdu celou pracovní plochu. Jejich výhodou je nejen skvělá svítivost, ale také dlouhá životnost. Ovládat je můžete dálkovým ovládáním a regulovat si sílu světla.

 

Pokud nejste příznivcem těchto pásků, zkuste svítidlo ovládané dotykem. Je skvělé v případě, že potřebujete rozsvítit nebo zhasnout ve chvíli, kdy máte špinavé ruce. Tato světla však mají jednu nevýhodu. Reagují na každý pohyb a také na páru vznášející se ke stropu. Proto není vhodné je umisťovat do blízkosti rychlovarné konvice nebo k varné desce.

Bez digestoře ani ránu

Když už jsme u té páry, pojďme se zaměřit ještě na digestoře. Bez ní si kuchyň v dřevostavbě rozhodně neplánujte. Pára by totiž unikala do prostoru a z nadměrné vlhkosti by lehce mohla vznikat plíseň. A tu doma nechce nikdo, zvlášť pokud je dům ze dřeva.

 

Moderní jsou odsávače páry ve varných deskách. Samozřejmě si však můžete pořídit i klasickou digestoř. Vhodné je, pokud odvádí páry opravdu z domu ven. Ne vždy je to však možné. Výběr digestoře ideálně zkonzultujte s odborníkem.