Odhodlali jste se k velkému kroku v podobě vlastního bydlení a nyní řešíte otázku, jestli bude lepší jednopatrová nebo dvoupatrová dřevostavba. Dřevostavby se obecně těší velké popularitě, nabízí nejednu výhodu a můžeme je kolem nás vídat stále častěji.

Jedno patro nebo dvě?

Dříve bylo standardem postavit si dvoupatrový dům, protože sliboval mnohem více místa a větší pohodlí. Dnes je to ale jinak, o slovo se totiž hlásí přízemní stavby. Pokud se rozhodnete nechat si postavit své vysněné bydlení, budete postaveni před rozhodnutí, jestli se vydáte směrem dvoupatrové klasiky, nebo dáte přednost modernějšímu jednopatrovému bydlení.

Jednopatrová nebo dvoupatrová dřevostavba? Poznejte výhody i nevýhody

Jednou z nesporných výhod patrového domu je možnost získat dostatek prostoru pro velkou rodinu i na malém místě. Stačí totiž menší zastavěná plocha, na které může vyrůst dvoupatrová dřevostavba a ta následně zajistí spoustu místa i pro početnou rodinu s dětmi. Mezi další výhody patrového domu patří vícero pokojů, což se hodí právě v případě, kdy plánujete větší rodinu. Zmínit musíme i možnost více si vyhrát s dispozicí.

A co nevýhody?

Za nevýhodu dvoupatrové dřevostavby lze označit fakt, že bydlení není bezbariérové. Je zde potřeba počítat s prostorem, které si pro sebe zabere schodiště. V podkroví je nutno myslet na dobrou izolaci, abyste předešli tomu, že vám zde v létě bude šílené horko a v zimě zase nepříjemně chladno.

Drevoastavba ING s.r.o.

Pro a proti přízemního bydlení

Stále oblíbenější jsou přízemní dřevostavby. Přezdívá se jim také bungalovy, nemají patro ani schodiště, mohou mít jakýkoli typ střechy a celkově představují pohodlné bydlení. Mezi největší výhody přízemního bydlení patří skutečnost, že je lze postavit i jako bezbariérové. Velké plus v přízemním bydlení shledávají také rodiče menších dětí, kdy nehrozí nepříjemný pád ze schodů, protože doma žádné nejsou. Za výhodu můžeme označit i pohodlný vstup na zahradu prakticky odkudkoli a poměrně úsporné řešení.

Jaké má nevýhody?

I přízemní domy mají své stinné stránky. Je zde nutno počítat s poměrně velkým pozemkem, zvláště pak v případě, kdy chcete mít i zahradu. V porovnání se stejně velkou zastavěnou plochou jako u patrového domu získáte menší počet místností, což se časem může ukázat jako problém.