Přemýšlíte, čím topit v dřevostavbě? Co je nejekonomičtější pro vaši peněženku při současných vysokých cenách za energie? Od 1. ledna 2020 platí požadavky na téměř nulovou spotřebu energie. Důraz je přitom kladený tedy hlavně na využití obnovitelných zdrojů.
Energetická náročnost budovy je jedním z ukazatelů spotřeby energie. Vždy se posuzuje celá budova. Tedy veškeré technické systémy přítomné ve stavbě. Jde tedy nejen o vytápění, ale také ohřívání teplé vody, osvětlení, větrání a úpravu vlhkosti. Důraz je nyní kladený hlavně na to, aby alespoň část energie pocházela z obnovitelných zdrojů.
Je známo, že stěny zděného domu v sobě hromadí teplo a to se postupně vrací zpět do prostoru. Dřevěné stěny bohužel teplo příliš nekumulují a rychle vychladnou, pokud přestanete topit. Na druhou stranu se také rychleji vyhřejí. K jejich vyhřátí je tak zapotřebí mnohem méně energie.
Dům tak může při pružném a regulovatelném způsobu vytápění reagovat na potřeby obyvatel velmi rychle. Nízkoenergetické nebo pasivní doby se vyznačují nízkou potřebou tepla. Je z toho důvodu nutné myslet na to, že topná soustava by neměla mít příliš velký výkon. Jinak by mohlo snadno docházet k přetápění.
Až budete posuzovat varianty, přihlédněte k nákladům na pořízení i provoz. Často jsou používané elektrické kotle, případně tepelná čerpadla nebo kondenzační plynové kotle. Objevují se také kotle na tuhá paliva (dřevo nebo biomasu) a čím dál tím oblíbenější jsou také solární panely.
Je jasné, že každý ze zdrojů energie má klady i zápory. Například elektřina nabízí velmi snadnou regulaci a rychlé topení. Je přitom jedno, zda budete využívat elektrický kotel nebo tepelné čerpadlo. U plynu je často za nevýhodu považovaný počáteční náklad na kotel a plynovou přípojku. Další nutností je budování kouřovodu. Naopak za plus se považuje velmi snadné topení i obsluha kotle. Na obsluhu je naopak těžší kotel na tuhá paliva. Musíte počítat s tím, že budete muset chodit přikládat. A navíc materiál na topení musíte také někde uskladnit. K vytápění menší dřevostavby vám však mohou stačit jen krbové kamna.
Využívání elektřiny k vytápění patří mezi klasické způsoby. Dnes už však nejsou rozhodně v módě přímotopy nebo klasické elektrokotle, které se dají pořídit za málo peněz, ale jejich provoz je opravdu finančně náročný. Elektřina se v dnešní době často používá pro podlahové vytápění, používají se také sálavé panely na stěny či stropy. Bohužel je elektřina stále jedním z nejdražších zdrojů tepla. Ekonomicky se vyplatí u energeticky úsporných dřevostaveb, případně například v kombinaci s krbem.
Často lidé v minulosti sahali také po vytápění plynovým kotlem. Bohužel však s postupem času pravděpodobně bude nutné plynové topení doplnit o obnovitelné zdroje energie.
Pro úsporné dřevostavby může být tepelné čerpadlo ideální volbou. Tepelné čerpadlo patří k alternativním topným systémům. Teplo dokáže získat z vody, vzduchu nebo země. Nevýhodou tepelných čerpadel je jejich pořizovací hodnota a nejistá návratnost. Největší účinnost má tepelné čerpadlo v nízkoteplotní soustavě v podlahovém topení.
Jestliže přemýšlíte o vytápění dřevostavby krbem, je třeba na to myslet hned od počátku. Je totiž nutné počítat s komínem. Ten může mít šachtu pro přívod spalovacího vzduchu nebo je možnost vyřešit přívod vzduchu také podlahovým potrubím. Ideální je vybírat si krbovky s nízkým výkonem a přívodem vzduchu z venku.
Solární panely se stávají v poslední době čím dál tím více oblíbeným řešením vytápění. Solární energie je nevyčerpatelným zdrojem, bohužel je však pořizování solárních panelů finančně nákladné. Nicméně v posledních letech na instalaci solárních panelů přispívá stát pomocí dotací. Překážkou pro jejich instalaci tak může být jen zastínění nebo nevhodná orientace. Dobrá zpráva je,že získanou energii lze akumulovat v zásobnících.