Sběr dešťové vody není žádný nový fenomén. Dešťovou vodu chytali do nejrůznějších sudů a dalších nádob už naši předci, aby ji pak mohli využívat například k zalévání. Zachycování dešťové vody má však význam i dnes. A to nejen kvůli zalévání. Zachycování dešťové vody pro vás může znamenat jistou soběstačnost. Jaké jsou bonusy dešťové vody? Je zdarma a je to také jedno z nejudržitělnějších řešení v případě sucha a nedostatku vody.
Voda, která padá z nebe, může být velmi kvalitní. Nejen, že je znečištěná jen do určité míry, ale navíc neobsahuje chlor ani jiné podobné látky. Neobsahuje ani příliš hořčíku nebo vápníku a proto neničí potrubí ani zařízení jako jsou pračky, myčky nebo žehličky. Přívětivá je dešťová voda také k různým materiálům a pere lépe s minimem čisticích prostředků.
Ideální je pro osoby s citlivou pokožkou nebo kožními problémy. Skvělou variantou je dešťovka také pro bazény. Jde o kvalitní vodu a navíc napustíte bazén úplně zadarmo.
Pochopitelně jde o skvělou vodu pro přírodní jezírka. Ideální je také na zalévání. Ale to jistě víte.
První vás zřejmě napadnou právě sudy, které se dříve používaly. To však není nejlepší řešení. Jestliže chcete dešťovku opravdu využívat, jeden sud vám stačit nebude. A navíc se v něm v létě může voda poměrně rychle zkazit. A to by byla opravdu velká škoda. Moderní dešťové programy fungují tak, že se voda svede potrubím přes filtr do retenční nádrže. Čerpadlo pak zajišťuje rozvod vody do domu. Systém funguje automaticky, takže se nemusíte o nic starat. Jestliže je v nádobě dostatek vody, systém sepne. V opačném případě pustí do potrubí vodu z vodovodního řádu.
Vzhledem k tomu, že všude slýcháme, že je nutné s vodou šetřit je pořízení dešťového programu ideálním řešením pro vaši dřevostavbu. Dobrou zprávou je, že je aktivní státní dotační program s názvem Dešťovka. Jde o dotace pro rodinné i bytové domy. Můžete si vybrat ze tří programů.
První z nich je Akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady. V takovém případě je dotace až 20 000 Kč + 3500 Kč na metr krychlový nádrže. Jde o nabídku pro stávající domy. Druhý program nese název Akumulace srážkové vody pro splachování WC a zálivku zahrady. V tomto případě lze získat až 30 000 Kč a 3500 Kč na metr krychlový nádrže. Nabídka se týká nejen stávajících domů, ale také novostaveb.
Poslední program nabízí finanční injekci pro Využití přečištěné odpadní vody s možným využitím srážkové vody. V tomto případě je možné získat až 60 000 Kč s využitím srážkové vody nebo 45 000 Kč bez ní. Také v tomto případě můžete získat 3500 Kč na metr krychlový nádrže a navíc až 10 000 Kč na projektovou přípravu. Nabídka se vztahuje na stávající domy a novostavby. Ve všech případech platí, že maximálně získáte polovinu celkových výdajů.
Dešťovou vodu stačí jen minimálně upravit a můžete ji využívat místo užitkové/ pitné vody na splachování toalety, úklid nebo třeba na mytí vozidel. Ideální je na veškeré zalévání. Používat ji můžete také na koupání, sprchování nebo do bazénu. Ideální je také do myčky nádobí, pračky nebo žehličky. Obvykle je srážková voda schopná nahradit až 50 % pitné vody.
Systém funguje takřka samostatně. Jednou ročně je však vhodné nádrž na vodu pořádně vyčistit. Ideální je to po pylové sezóně, kdy bude pravděpodobně nejvíce znečištěná. Případně před zimou, kdy v ní bude nejméně vody. Čištění se nemusíte bát, zvládnete ho hravě sami. Potřebovat budete žebřík, kalové čerpadlo, vysokotlaký žebřík, kartáč a případně ještě nějakého dalšího pomocníka.
Nejprve je třeba vypnout přívod elektřiny, poté odstranit poklop a vyjmout filtrační koš. Poté do nádrže zasuňte žebřík, vlezte do ní a odčerpejte zbytek vody. Následně nádrž vystříkejte vysokotlakým čističem a stěny ještě otřete kartáčem. Poté je opět opláchněte. Znečištěnou vodu nezapomeňte odčerpat. V případě, že nemáte potřebné vybavení je vhodnější si na čištění pozvat specializovanou firmu.