Energii ze slunce ve svém domě můžete využívat zcela jednoduše tak, že budete mít na jih velká okna. Teplo tak půjde do domu přirozeně a vy ušetříte za vytápění. Energii ze slunce však můžete využívat také na topení nebo ohřev vody. V takovém případě je třeba pořídit fototermické nebo fotovoltaické systémy. A jaké jsou výhody solární energie? Díky slunci a energii, které z něj budete využívat snížíte energetickou náročnost dřevostavby a také samozřejmě snížíte náklady na ohřívání vody. Bonusem je, že můžete ohřívat například i vodu do bazénu.

 

Co to jsou fototermické systémy

Jestliže chcete sluncem ohřívat vodu, můžete si pořídit fototermický systém. Tyto kolektory pro ohřev vody mají účinnost až 40 %. Mimo topnou sezónu tak tímto způsobem můžete zajistit kompletní ohřev vody. V topné sezóně se pak hovoří asi o 60 %. Kromě tohoto způsobu můžete také zvolit klasické fotovoltaické články, které sluneční energii rovnou mění na tu elektrickou. V takovém případě pak vlastní elektřinou můžete nejen ohřívat vodu, ale také vytápět celý dům.

Drevoastavba ING

Kam s nimi? Většinou se volí střecha

Velmi často se fotovoltaické panely umisťují na střechu domů, ať už se jedná o klasický dům nebo dřevostavbu. V případě dřevostavby pak můžete zvážit také instalaci na samotnou konstrukci domu. Případně je možné fotovoltaické články umístit někam na zahradu. Důležité je, aby byly kolektory ideálně natočené na jižní stranu. Pokud je umístíte na východní nebo západní stranu, snížíte tím jejich účinnost až o 30 %. Se správným sklonem fotovoltaiky vám jistě rádi poradí odborníci, kteří vám je budou na dům montovat. Obecně se však vzhledem k celoroční potřebě volí kompromis.

 

Jaká jsou pravidla instalace u dřevostaveb

Žádná speciální pravidla instalace v podstatě nejsou. Vše je velmi podobné jako u klasických zděných budov. Jen v případě termických systému je třeba myslet na to, že dřevo sesedá. U těchto systému je zapotřebí udělat rozvody z potrubí, které bude umožňovat dilataci. Bát se nemusíte ani v případě, že byste dům opouštěli na delší domu. K rizikům přehřátí a vzplanutí nedochází. Kolektory jsou pochopitelně vyrobené tak, aby vysokým teplotám dokázaly odolat.

 

Vyplatí se to vůbec? Jaká je pořizovací cena

Ačkoli je pořizovací cena solárních panelů poměrně vysoká, rozhodně se vám tato investice do budoucna vyplatí. Náklady na provoz jsou totiž opravdu nízké a vy do budoucna dost ušetříte. Skvělé je také to, že na pořizovací náklady nemusíte být sami. Stačí jen zažádat o finanční injekci stát, který má na fotovoltaické panely k dispozici dotace. Nová zelená úsporám má ještě tu výhodu, že ji lze čerpat také zpětně. Tudíž klidně můžete nejprve začít s výstavbou a pak si teprve v klidu zažádat o dotaci.

 

A vybrat tedy raději fotovoltaické nebo termické panely? Je to zcela na vás. V současné době jsou rozhodně oblíbenější variantou fotovoltaické panely. Je to tím, že jejich instalace je jednodušší a fotovoltaika nepotřebuje žádné rozvodné potrubí. Také kosntrukce tohoto systému je mnohem jednodušší. A posledním důležitým faktorem je také pořizovací cena. Ta zatím klesá pouze u fotovoltaických panelů. U těch termických spíše stagnuje. Zlevnění se však zatím nepředpokládá.