Pravděpodobně jste už slyšeli spoustu povídaček o dřevostavbách, které jsou mnohdy nelichotivé a dřevostavby dehonestují na neplnohodnotné bydlení. Často se hovoří o tom, že dřevostavby jsou náchylnější k plesnivění nebo o tom, že mnohem lépe hoří. Také se říká, že mají krátkou životnost a akustika je v těchto domech opravdu špatná. Jak je to doopravdy? Pojďme se podívat na fakta, která tato tvrzení vyvrací.

 

Plísně kvůli materiálu? Ale kdeže

 

Nikdo nechce řešit doma plísně. Zvlášť pokud se nastěhuje do zbrusu nového domu. Problematika plísní rozhodně není doménou dřevostaveb. Není pravda, že by se v dřevěných domech objevovala vlhkost a plíseň častěji než v domech zděných. Plíseň je většinou způsobená nekvalitním provedením stavby, případně špatným používáním. Důležitá je izolace stěn a ta je samozřejmostí i u dřevostavby.

Drevoastavba ING

Jak je to s životností dřevostavby

 

Pokud stále váháte, zda si postavit dřevěný dům – ať už dřevostavbu, srub či roubenkku, protože se obáváte životnosti, nemusíte. V případě, že je dřevostavba kvalitně zhotovená, vydrží bez problému sto let i více. Samozřejmě životnost domu závisí na kvalitě provedení, což však platí jak v případě dřevostavby, tak v případě klasického zděného domu. Jestliže si tedy necháte dům postavit odborníky v oboru, nemusíte mít strach, že by vám nevydržel na celý život.

 

Hoří? Ano, ale ne více než klasické domy

 

Už vás někdo odrazoval od dřevostavby, protože je dřevo hořlavý materiál? Požáru se rozhodně bát nemusíte. Tedy ne více než u klasické stavby. Dřevěné konstrukce dřevostaveb, srubů i roubenek, jsou totiž odolné požáru. Zuhelnatělá vrstva na povrchu dřevěných konstrukcí totiž brání dalšímu hoření. A navíc u požáru domu je nejnebezpečnější vzplanutí vybavení interiéru. Nezáleží však na tom, zda vzplane vybavení zděného nebo dřevěného domu. Navíc pochopitelně stavby dřevěných domů mají své normy, které musí plnit. Opravdu se tedy nemusíte obávat toho, že je dřevostavba náchylnější k požáru.

 

Akustika: je opravdu tak špatná?

 

Pravdou je, že v porovnání s cihlovým domem je dřevostavba hlučnější. Poznáte to však v opravdu extrémních situacích. Co se týká akustiky, je možné dosáhnout stejného komfortu jako u zděné budovy. Je důležité věnovat se při stavbě detailům jako jsou kovové obvodové profily. Ty musí být po celém svém obvodu akusticky oddělené od ostatních stavebních dílců. Dále se musí dbát na to, aby mezi deskami a stěnami nevznikl žádný otvor a napojení mezi stěnou a deskami provádět spárovacím tmelem.  Lepších akustických vlastností dosáhnete, když bude opláštění s konstrukcí spojené bodově. V každém případě dnes již odborníci vědí, jak dosáhnout toho nejlepšího akustického komfortu.