Dřevostavby v posledních letech patří mezi nejoblíbenější konstrukci domů. Stále váháte mezi starou klasikou v podobě cihly a moderní dřevostavbou? Dřevěné domy mají oproti těm zděným řadu nesporných výhod, o kterých byste měli vědět. Pevně věříme, že vám budou dostatečnou oporou v dalším rozhodování. Dřevostavba rozhodně dává smysl, pojďme si představit její hlavní přednosti.

Drevoastavba ING s.r.o.

Rychlost stavby

V dnešní uspěchané době je rychlost výstavby klíčovým faktorem. Pokud chcete bydlet co nejrychleji, zároveň neplatit zbytečně nájem a hypotéku zároveň, dřevostavba pro vás bude právě tím ideálním řešením. Rychlost výstavby se pohybuje v řádu několika týdnů, obvykle tří až osmi (vše záleží na připravenosti, např. na již hotové základové desce, zvolené technologii, plánování apod.)

Dřevostavby se staví tzv. na sucho, tudíž je možné jej stavět po celý rok, tedy i v zimě. Navíc jednotlivé části se na místě spojují jako stavebnice, takže vzniká minimum odpadu. Další výhodou suché výstavby je, že ji nemusíte průběžně větrat.

Odolnost vůči požáru

I když vám může připadat toto tvrzení jako paradox, tak dřevostavby se pyšní skvělou odolností vůči požáru. Dřevo je sice hořlavé, nicméně hranoly, ze kterých je primárně dřevěný dům konstruován, ohořívají postupně a nedojde k náhlé ztrátě únosnosti a následnému zhroucení konstrukce. Dřevěné hranoly hoří na povrchu rychlostí zhruba milimetr za minutu, navíc se během hoření vytváří uhlíkatá vrstva, které brání přísunu kyslíku a dalšímu hoření. Dřevostavby jsou vyráběny pouze z kvalitních a certifikovaných materiálů, které mají vysokou požární odolnost dle nejaktuálnějších norem a předpisů.

Odolnost vůči vodě

Voda a dřevo dohromady sice znamená problém, ale pouze v případě, pokud je voda ve dřevě dlouhodobě přítomna. Dojde-li k úniku vody z instalace či k prudkému dešti, s dřevostavbou se nic nestane. Oproti zděným domům je sanace o poznání jednodušší. Dřevostavbu lze po částech rozebrat, nechat vyschnout, případně nahradit novými kusy.

Dřevostavba má menší tloušťku stěn = více užitné plochy

Oproti domu z cihel či jiného zdiva mají dřevostavby menší tloušťku stěn, což výrazně zvyšuje užitnou plochu k bydlení. Nejen co se týče obvodových a nosných stěn, ale i vnitřních příček, které mezi sebou dělí jednotlivé místnosti. Díky tomu u dřevostavby získáte větší užitnou plochu pro bydlení při stejné zastavěné ploše.

Energetická náročnost a nízká tepelná vodivost

Dřevo jako takové má nízkou tepelnou vodivost, což oceníte jak během letních dnů, tak i tuhé zimy. Dřevostavby se v důsledku nízké akumulační schopnosti snadno a rychle vytápí, teplo lze efektivně regulovat, zároveň v létě odolají horku a vhodnou stínící technikou odrazí i sluneční paprsky. Provoz dřevostavby je velice hospodárný a energeticky nenáročný.

Možnost stavebních úprav a rekonstrukce

Dřevostavba je v podstatě montovanou stavebnicí. Umožňuje velké množství úprav, změnu vnitřních dispozic, případně dalšího rozšíření apod. Díky dřevěné konstrukci odpadá nepříjemné bourání plné prachu a stavebního odpadu. Vymontované příčky snadno použijete jako další stavební materiál pro zamýšlené změny.

Ušetříte na dopravě

Na finální cenu má vliv i doprava materiálu na stavbu. Jelikož je dřevo o poznání lehčí, než cihly, vyjde vás i přeprava levněji, a to se počítá.

Dřevostavba je ekologická

Pokud vám osud přírody není lhostejný, tím, že upřednostníte dřevostavbu před zděným domem, přírodě můžete odlehčit. Dřevo nezatěžuje životní prostředí, je ekologické a biologicky rozložitelné. Navíc se jako jediné ze všech stavebních materiálů pyšní pasivní bilancí skleníkového plynu CO2. Laicky řečeno, dřevo, respektive stromy za svoji existenci více absorbují, než vyprodukují.