Pandemie koronaviru zasáhla svět napříč všemi odvětvími, bohužel ani stavebnictví se nevyhnula. Statistiky oproti předchozím rokům ukazují, že se trend a hlavně celkový počet dokončených staveb lehce snížil. Na vině je celkový propad ekonomiky a nedostatek vstupních materiálů, které vyvolávají zdražení a tím pádem nižší poptávku po rodinných domech. Ani s hypotékami to není žádná sláva a je čím dál tím těžší na ně dosáhnout. Nicméně svět se vrací postupně do normálu a karta se začíná obracet. I přestože se stavebnictví v globálu utlumilo, dřevostavby se těší z dalšího meziročního nárůstu uskutečněných realizací.

16 % postavených domů tvoří dřevostavby

Ohlédneme-li se do minulého roku 2020, celkově se postavilo na 18 127 rodinných domů. V roce 2019 to bylo o 263 staveb více. Co nás ale nejvíce zajímá, jsou dřevostavby. Těch se za loňský rok postavilo 2 836, což je o 87 více, než v roce 2019. Meziroční nárůst dřevostaveb činí 1 %. Co ale zní mnohem lépe, je fakt, že každý šestý rodinný dům u nás je dřevostavba.

Není se čemu divit. Dřevostavby patří mezi nejrychleji realizovatelné, plnohodnotné konstrukce, které mají navíc prvotřídní mechanické, bezpečností a ekologické vlastnosti. Tomu svědčí i jeden z faktů. Naši západní sousedé mají v plánu v Berlíně během letošního roku vystavět nejvyšší dřevostavbu Evropy. Měla by mít úctyhodných 98 m, čímž by překonala současného rekordmana z Norska, dokončenou dřevostavbu měřící 85,4 m.

Češi staví menší domy

Každým rokem ale klesá celková zastavěná plocha domů (zhruba o 3 %). Trend obrovských komplexů tak postupně upadá. Na vině jsou pravděpodobně vyšší ceny vstupní materiálů, ale i pozemků, bez kterých to zkrátka nejde.

Průřez jednotlivých technologií dřevostaveb

Nejméně zastoupenou kategorií dřevostaveb jsou roubenky a sruby, které z celkového počtu tvoří pouhých 8 %. Stejné množství představují i panelové stavby z masivního dřeva, které meziročně vzrostly o ze 4 na 8 %. U nich se v následujících letech očekává další růst, jelikož se jeví jako ideální technologie pro výstavbu bytových domů s větší konstrukcí.

Největší část pak tvoří lehké rámové skelety. Staveništní montáž vykazuje 40 % podíl, stejně tak je na tom i panelová montáž.

Uvidíme, jakým směrem se dřevostavby budou dál ubírat. Nicméně už teď je zřejmé, že si mezi tuzemskými zákazníky získávají čím dál větší pozornost a troufáme si říci, že uplyne pár let a statistiky se zcela otočí v jejich prospěch.