Prostředí, ve kterém se pohybujeme, má obrovský dopad na naše zdraví. Můžete jíst sebevíc zdravě, sportovat, ale pokud trávíte spoustu času v nevhodném prostředí, zaděláváte si na nejrůznější nemoci, alergie a astma. Přeci jen doma člověk tráví zhruba polovinu dne, někdo méně, jiný zase více. Už jen spánek v nevhodném prostředí mnohdy stačí, alergici o tom vědí své. Právě dřevostavby jsou daleko vhodnějším typem domu pro alergiky a astmatiky, kteří jsou citlivější na okolní vzduch.

Ideální vlhkost v dřevostavbě

Oproti běžné zděné konstrukci je snazší v dřevostavbě udržet optimální vlhkost. V klasickém zděném domě pravděpodobně budete bojovat buď s extrémně vlhkým vzduchem, který je živnou půdou pro bakterie a plísně, jenž ztěžují život alergikům, nebo naopak se suchým vzduchem, který způsobuje rýmu, suchý dráždivý kašel a podráždění sliznice. Jediným účinným řešením je časté větrání nebo zvlhčování vzduchu, což se odrazí i na vaší peněžence.

Drevoastavba ING s.r.o.

Dřevo dýchá

Už od pradávna si lidé stavěli obydlí ze dřeva a věděli proč. Dřevo jako přírodní materiál dýchá a oproti moderním stavebním materiálům drží stálou vlhkost. Dřevo se v minulém století postupně vytrácelo a nahrazovaly jej nejrůznější inovativní materiály (ocel, beton, plast). Jenže takové stavby jsou uzavřené a nepropustné, čili nejsou schopny “dýchat“ tak dobře, jako dřevo. Lidé si ale uvědomili spoustu předností, které dřevo má a začali jej ve stavebnictví opět hojně využívat.

Okolní vzduch totiž dřevem dokáže volně prostupovat, čímž v místnosti skvěle utváří ideální podmínky. Účinně pohlcuje přebytečnou vlhkost nebo ji vydá zpět, je-li ovzduší příliš suché. Dřevo umí zajistit to správné klima, a tak nedává sebemenší šanci bakteriím a plísním. Dřevo má další výbornou vlastnost, kterou ocení nejen alergici. Oproti zdem se nenabíjí statickou elektřinou a nedochází k víření prachu.

Dřevo má pozitivní vliv na psychiku člověka

Nedávné studie prokázaly kladný vliv dřeva na lidskou psychiku. Dřevostavby jsou útulnější a tělu přirozenější. Zejména pak barva dřeva hraje významnou roli na pozitivní stav mysli, ze kterého se odvíjí fyzická a duševní vyrovnanost.

Závěr

Dřevostavba je nejlepší možnou investicí, pokud myslíte na vaše zdraví, ale i dopad na životní prostředí. Čas, který doma strávíte, není zanedbatelný, proto dopřejte sobě a svým blízkým komfortní a současně zdravotně nezávadný prostor k bydlení. Není nic krásnějšího, než se opět co nejvíce přiblížit přírodě a užít si tu energii.