Vybrat si dům, který budete obývat několik desetiletí není žádná legrace. Musíte při tom totiž zvážit nejen svou aktuální situaci, ale i vaše plány do budoucna.
Tomu je třeba uzpůsobit dispozice domu, počet místností a také to, jestli budete stavět do patra, spokojíte se s podkrovím nebo raději zvolíte přízemní domek.
Jak se ale rozhodnout? To vám dnes prozdradíme!
Mezi dřevostavbami i zděnými domy se v posledních letech rozmohl pojem bungalov. Jde o výraz pro přízemní stavbu, ve které nejsou třeba schody k tomu, abyste se pohodlně dostali do všech místností.
Hlavní výhoda přízemního domu je evidentní – vytvoříte si bezbariérový domov, který oceníte zejména v pokročilejším věku.
Kromě toho také nabízí možnost instalace jakékoliv střechy, ať už ploché, sedlové pultové nebo kterékoliv jiné. A jelikož nepotřebujete chodit do horního patra, nemusíte si vyhradit prostor pro schodiště.
Základním předpokladem pro stavbu bungalovu je dostatečně velký pozemek. I u projektu střední velikosti můžete mít docela problém ho na stavební parcelu vměstnat.
Investiční náklady navíc mohou být vyšší než už domu do patra, a to minimálně kvůli větší ploše základní desky a střechy.
Podkrovní domy se technicky počítají mezi domy přízemní, přesto však můžete využívat patra dvě. Mnoho lidí si tímto způsobem klasické jednopodlažní domy rozšiřuje, když řeší zateplení sedlové střechy.
Obytné podkroví přináší v porovnání s plnohodnotným patrem jednu velkou výhodu – menší nároky na světlou výšku místností, pro kterou platí minimum 2,3 metrů (u klasického patra je to 2,5 m). Musí však platit pro více než polovinu podlahové plochy.
Ta je u podkroví o něco menší než ve spodním patře – kvůli zkoseným stěnám totiž nemůžete některé části místností plnohodnotně využívat.
Stále však platí, že při menší zastavěné ploše dostanete větší podlahovou plochu. Je však třeba počítat s tím, že podstatnou část prostoru zabere také schodiště.
Velmi podstatným prvkem každého podkroví, na kterém by se v žádném případě nemělo šetřit, je kvalitní tepelná izolace. Pokud totiž nebude udělaná správně, v letních měsících bude v horním patře k nevydržení a nezachrání vás ani klimatizace.
Definice rodinného domu umožňuje stavbu maximálně dvou podlaží s minimální světlou výškou 2,5 metru a obytného podkroví.
Pokud se tedy pro takový typ domu rozhodnete, dostanete dvě patra se stejnou užitnou plochou. Nad nimi bude v případě sedlové střechy podkroví, které můžete využít například k uskladnění sezónních věcí nebo z něj udělat další obytné prostory.
Pochopitelně tu opět musíte počítat se schody, avšak ve vrchním patře nebudete prostorem nijak omezeni, a tak to případně nebude znamenat takový problém jako u podkroví.
Logicky se nejedná o bezbariérové řešení. Nicméně pokud máte menší pozemek, v porovnání se zastavěnou plochou dostanete minimálně dvojnásobek té obytné.
Nelze tedy jednoznačně říct, který typ stavby je nejlepší. Každý z nich může být svým způsobem ideální, záleží však na tom, jaké má kupující požadavky a na jak velkém pozemku bude stavět.
Dobrou zprávou však je, že projektů existuje celá řada. Určitě tedy nebude problém najít takové řešení, které vám bude opravdu vyhovovat.