Stavebních materiálů kvůli celosvětové koronavirové krizi není dostatek a když už se podaří nějaký sehnat, je klidně o desítky až stovky procent dražší. Na tom jsou biti nejen zákazníci, ale i stavební a dodavatelské firmy, které mají nasmlouvané termíny a nejsou je schopny dodržet. Lidem se rozestavěné domy průběžně zdražují, mnohdy i o čtvrtinu a hypotéky logicky nestačí. Zdražil snad všechen stavební materiál, od plastů, železa až po dřevo. Cenu stavebního dřeva ovlivnil značný tuzemský nedostatek, ale i extrémní poptávka po dřevě na světových trzích. Dle posledních predikcí by se situace měla uklidnit až na přelomu nového roku.

Dřevo je potřeba všude

Cena dřeva zaznamenala obrovský růst, jelikož je všude potřeba a není ho dostatek. Kromě stavebnictví potřebují dřevo ke své práci truhláři, tesaři, ale i dopravci. Valná většina zboží se expeduje na paletách vyrobených ze dřeva.
Drevoastavba ING s.r.o.

Situace v Česku

Dřevo je na tuzemském trhu doslova na roztrhání, poptávka je enormní a nabídka mizivá. V ČR se sice těžba dřeva od loňského roku zvedla o 10 %, nicméně ani to na vykrytí potřeb stavebních firem zdaleka nestačí. Problémem je masivní vývoz vytěženého dřeva do zahraničí, kde pily nabízí vyšší cenu. U některých druhů dřeva vzrostly ceny až o sto procent, načež museli zareagovat všichni, kteří se dřevem pracují.

Nedostatek a cenu dřeva ovlivnila situace v USA

Jako každá jiná komodita, tak i dřevo přirozeně reaguje svoji cenou na vývoj zahraničních trhů. V Severní Americe se totiž se stavbami doslova roztrhl pytel a tamní pily zdaleka nestíhají vykrýt poptávku. Za stavebním boomem stojí nízké úrokové sazby a rychlé administrativní procesy hypoték, i včetně rychlého vyřízení stavebního povolení. Ceny dřeva v USA za jeden rok vzrostly o rekordních 400 %. Bohužel situace v USA má globální dopad, a s cenami dřeva hýbe napříč celým světem.

Dodavatelé stavebního dřeva o tom samozřejmě moc dobře vědí, tudíž veškeré zásoby z Evropy putují přes oceán do USA, kde je prodají i za čtyřnásobek. Díky tomu ho tu Evropané v podstatě nemají.

Dřevo ale pořád oproti jiným stavebním materiálům cenově vychází nejlépe

Ve srovnání s železem nebo plastem, které zdražilo i stovky procent na tuzemském trhu, si dřevo vede relativně dobře. Kubík stavebního dřeva u nás podražil cca o 25 %, kdežto jiné stavební komodity až o stovky procent.