Vlastní dům je snem mnohých z nás. Jeho výběr je opravdu důležitý, protože pro většinu z nás je právě dům největší životní investicí. Klíčová je nejen volba materiálu a stylu domu, ale také architektů a zprostředkovatelské firmy. Na co myslet před začátkem.

 

Důležité je znát sami sebe

 

Někteří z nás v domě vyrůstali, jiní jsou zvyklí prozatím jen na byt. Na počátku je tedy dobré si odpovědět na základní otázky. Chci se opravdu starat o dům? Potažmo také o zahradu? Jaké jsou mé koníčky a zvyklosti? Kolik prostoru pro rodinu potřebujeme? Jaké jsou naše finanční možnosti? Mám raději město na dosah nebo klid vesnice? Pokud zjistíte, že o dům opravdu stojíte, stačí už jen najít svůj styl.

Drevoastavba ING

Co je to roubenka?

 

Roubená konstrukce domu je tvořená vrstvením trámů, které jsou stavěny vodorovně. Svázané jsou tesařskými spoji. V současné době je však možné postavit roubenky z lepených trámů nebo pomocí zateplené sendvičové konstrukce s vloženou izolací.

 

Stěna tradiční roubenky je tvořena jedním kusem masivního dřeva.  V dnešní době však takový kus dřeva bohužel nesplňuje legislativní normu na prostup tepla. Pokud tedy budete chtít postavit tradiční roubenku je nutné v návrhu počítat s jednáním na stavebním úřadě. Čeká vás povolování stavby. Myslete na to, že čerstvé dřevo má v sobě vodu a vlhké prostředí je náchylné k napadení škůdci a houbami. Mínusem klasických roubenek je fakt, že je nutné nechat stavbu sednout. Technologická přestávka ve stavbě je zhruba rok dlouhá. Bydlet tedy nebudete určitě hned. Dřevu je třeba dát čas.

 

Moderní roubenky se však stále častěji staví z lepeného dřeva. Používají se buď takzvané BSh nebo KVH hranoly. Tyto materiály jsou technicky sušené a tak dochází k menším objemovým změnám dřeva při stavbě. Zrání tedy v případě moderních technologií nemusí být tak dlouhé jako u klasického postupu stavby roubenky. Ideální je však postavit moderní konstrukci se zateplením. Izolaci je možné dát ze strany interiéru i exteriéru. Výhodnější je pochopitelně izolovat dům zvenku. Dřevo tak však uvidíte pouze v interiéru a zvenku přijdete o klasický roubený vzhled. Z toho důvodu se používá také dvouvrstvé roubení s vloženou izolací.

 

Jaký styl tedy vybrat?

 

Finální rozhodnutí záleží hned na několika faktorech. Chcete mít přiznané dřevo uvnitř nebo hlavně vně? Záleží na vašich preferencích a také na tom, kde dřevěnou roubenku chcete postavit. Dřevo přiznané zvenku budovy je vhodné na vesnici, případně do horských oblastí. Do města se však roubenka s dřevem na povrchu příliš nehodí. Tady bude vhodnější využít možnosti zateplení z venku, kdy dřevo není na první pohled viditelné a nenaruší okolní zástavbu svým stylem.

Nemůžete se rozhodnout?

 

Pokud je sice roubená chaloupka vaším snem, ale stále se nemůžete rozhodnout, zda je pro vás opravdu tím nejlepším řešením, přijeďte se nejprve podívat a nezávazně si prohlédnout naše vzorové domy nebo právě probíhající stavby. Pochopitelně se při prohlídce pobavíme o všem, co vás zajímá. A rádi vám vyhovíme. Nestavíme domy podle jednoho plánku, ačkoliv v nabídce máme i domy na klíč. Naši architekti vám rádi navrhnou dům, který vám bude vyhovovat. Návrhy z našeho katalogu vám rádi upravíme na míru. Samozřejmostí je konzultace a vypracování individuálního projektu.

 

Pokud se obáváte veškerého papírování a starostí okolo stavby domu, nemusíte. Stačí si objednat kompletní provedení stavby na klíč. Pak se postaráme o veškerou administrativu i připojení na inženýrské sítě a vy jen v brzké době budete bydlet. Naopak je možné vám dodat jen hrubou stavbu a ostatní si můžete zařídit sami podle sebe.