Dřevostavba je oblíbená zejména pro rychlost výstavby a možnosti vlastního plnohodnotného bydlení v opravdu krátkém čase. Není to však jediná výhoda dřevostavby a už vůbec ne jediný důvod, proč jsou v posledních letech dřevěné domy tak oblíbené.

 

Často se hovoří o tom, že dřevostavby mají nízkou životnost, špatnou odolnost proti ohni a také špatnou zvukovou izolaci. Nic z toho však nemusí být pravda. Stačí jen dodržovat veškeré technologické postupy. V takovém případě totiž může dřevostavba sloužit dokonce lépe než klasický zděný dům. Pojďme se tedy podívat na to, proč se rozhodnout zrovna pro dřevostavbu.

Drevostavba.com

Bydlení v krátké době

Už jsme to zmínili. Ve prospěch dřevostavby hovoří hlavně rychlost stavby. Bydlet totiž můžete klidně za čtvrt roku. Od návrhu až po montáž vše potrvá maximálně v řádu několika měsíců. V domě pak můžete začít hned bydlet. Určitě nemusíte na nic čekat. A co víc. Díky suché metodě výstavby nehraje žádnou roli ani roční období. Stavět tak můžete začít opravdu kdykoliv.

 

S dřevostavbou ušetříte

Vzhledem k tomu, že dřevo i komponenty mají podstatně nižší hmotnost než zděné prvky, odráží se to na míře zemních prací. To přinese výraznou úsporu. Vliv na cenu může mít také snazší a rychlejší doprava dílů. Rozdíl v přepravě a montáži lehké konstrukce nebo těžkého stavebního materiálů je opravdu značný. Ušetříte také proto, že zvýšení cen energií se projevuje také ve výrobní sféře stavebních materiálů. A logicky, při výrobě dřevěných domů tolik energií nespotřebujete.

 

Dřevostavba je úsporná

V dnešní době je třeba myslet taky na to, aby bydlení bylo energeticky úsporné. Domy se tak staví nízkoenergetické nebo pasivní. Dřevo splňuje veškeré parametry tepelné úspornosti. Jistě vás nepřekvapí, že dřevo skvěle akumuluje teplo. Co už možná nevíte je fakt, že ho potom uvolňuje postupně. Integrovaná izolace navíc nedovolí, aby teplo z vaší dřevostavby unikalo ven. Tepelné ztráty tak budou minimální. A to má samozřejmě vliv také na náklady vytápění. Topná sezóna v dřevostavbě tak bude kratší než v klasickém zděném domě. A v zimě se vám dům také mnohem rychleji zahřeje. Vy si můžete užívat pohodu, třeba u rodinného krbu.

 

Ohledy na životní prostředí

Dřevo je skvělý materiál, který minimálně zatěžuje životní prostředí. Šetrná k přírodě je navíc také výroba konstrukčních prvků. To u jiných stavebních materiálů bohužel neplatí. Stavební materiály na klasický dům jsou náročnější na spotřebu energií. Dřevo je obnovitelný materiál a tak má pozitivní globální dopad i při případné likvidaci domu.

 

Proti požáru je také odolná

Dřevostavba rozhodně ihned nepodlehne požáru. Stavby ze dřeva musí stejně tak jako jiné novostavby splňovat stejné bezpečnostní a protipožární normy. V případě, že je konstrukce vyrobená opravdu kvalitně, odolá požáru zcela bez problému. A to dokonce lépe než ocel. A co se týká životnosti dřevostavby, také si nestojí vůbec špatně. Při správné péči o dřevostavbu může sloužit klidně 150 let. A to je na jeden život až dost, že?

 

Škůdci, vlhkost a dřevo

Máte obavy z toho, že se do dřevěného domu pustí hlodavci nebo dřevokazný hmyz? Samozřejmě by se to mohlo stát. Pokud si však vyberete firmu, která dbá na veškeré standardy kvality, nemusíte mít obavy. Možné zárodky hmyzu, které jsou ve dřevě jsou usmrcené už při sušení dřeva. To je navíc následně ještě chemicky ošetřené právě proti hmyzu nebo houbám.

 

Obavy se často objevují také kvůli možné vlhkosti. Vlhkost a voda samozřejmě nesvědčí žádné stavbě. Máme pro vás však skvělou zprávu. Vlhkost v dřevostavbě jde jednoduše vyřešit. Stačí jen odkrýt poškozený panel a vysušit ho. V případě, že je zasažena větší část nebo vysušení nestačí, je možné ji vyměnit za novou. Žádná sanace jako v případě zděného domu vás určitě nečeká. Pokud je dřevostavba kvalitně postavená a nenastane žádná mimořádná událost, je vnitřní klima v domě optimální. Vznik plísní je tak opravdu nepravděpodobný.