V interiéru trávíme zhruba dvě třetiny dne, ať už prací, spánkem nebo relaxací. Abychom se cítili co možná nejlépe, měli bychom se starat o vnitřní mikroklima. Většina domácností, ale i komerčních prostor bývá přetopena, což jednak stojí zbytečné peníze a zároveň to není prospěšné pro lidské zdraví. Pojďme se podívat, jaká teplota se v jednotlivých místnostech doporučuje, kolik lze ideální teplotou ušetřit a jaký vliv má naše teplo na ekologii.

Neberte si to tak, že by vám někdo měl nařizovat, jakou teplotu máte v bytě udržovat. Co kus, to originál a každému vyhovuje něco jiného. Někdo si doma vystačí s 18 °C a libuje si, jiný zase i při 21 °C leze pod deku a přidává na topení. Například Britové jsou zvyklí topit klidně i na 15 °C, což si v našich končinách málokdo dokáže představit. Dnes jsou lidé daleko pohodlnější, systémy vytápění jednodušší a sofistikovanější, takže si teplo dopřeje skoro každý.

Jaká je správná teplota?

Zcela jednoznačně nelze určit správnou teplotu, protože jak už jsme si řekli, každý člověk má jinak nastaven svůj termoregulační systém. I během jednoho dne se může u jednoho člověka takzvaná pocitová teplota lišit. Záleží na spoustě věcech (např. co zrovna dělá, jak se stravuje, jestli je zdravý nebo nemocný apod.).

Drevoastavba ING s.r.o.

V místnostech udržujte odlišnou teplotu

Obytný prostor domu nebo bytu je běžně rozdělen do několika samostatných místností, které mají sloužit konkrétnímu účelu. Obecně se v těchto místnostech doporučuje udržovat různou teplotu. Naprosto nejdůležitější místností je ložnice a dětský pokoj. Zkrátka v místě, kde nocujeme, bychom měli mít nižší teplotu. Základem kvalitního hlubokého spánku je právě nízká okolní teplota vzduchu. To samé platí i o dětském pokoji, kde bychom měli teplotu snižovat alespoň na noc. Stejně teplotu udržujte i v kuchyni, ve které bývá největší koncentrace lidí a i spotřebiče produkují další teplo. Naopak nejteplejší místností by měla být koupelna.

Doporučené teploty v jednotlivých místnostech

Obývací pokoj: 20–21 °C

Ložnice: 16–18 °C

Kuchyně: 18 °C

Chodba, schodiště: 10–15 °C

Koupelna: 24 °C

Zdraví, ekologie a finance

Zbytečné přetápění místností se negativně projevuje i na zdravotním stavu. Vyšší teplota způsobuje nadměrnou únavu, sníženou pozornost, suchý dráždivý kašel apod. Dle dostupných studií můžete pouhým snížení pokojové teploty o 1 °C ušetřit v součtu až 6 % za vytápění. V závislosti na zvoleném zdroji vytápění může 1 °C znamenat i snížení emisí CO2 až o 1 %.