Kukačky jsou dřevěné nástěnné hodiny, které svým vzhledem připomínají malou pohádkovou chaloupku. Jejich dominantou není ciferník, ale malá dvířka nad ním. Právě z nich každou celou hodinu vylétne malý dřevěný ptáček a zakuká. Že vám to připomíná dětství u babičky? Aby také ne, kukačkové hodiny byly oblíbené hlavně v minulosti. Pokud však bydlíte ve stylové dřevěné roubence, budou skvělým doplňkem také dnes.

 

Kukačky jako podtržení stylu

Roubené domy se vyznačují tradičním i rustikálním stylem, proto se kukačkové hodiny hodí do atmosféry, kterou vyjadřují. Kukačky přinesou do interiéru trochu nostalgie a podpoří teplo domova, které dřevěná stavba vyzařuje. Navíc nejsou kukačky jen tak ledajaké hodiny splňující především praktickou a estetickou stránku věci.

 

Jsou totiž také kulturním symbolem. Věděli jste, že kukačky pocházejí z Německa, kde se staly populárními už v 18. století? Tyto hodiny oblíbené z počátku v oblasti Schwarzwald se později rozšířily a oblíbili si je také lidé v naší vlasti. Pokud hledáte opravdu kousek, který bude podobný těm původním, hledejte myslivecké motivy, ptáky nebo motivy listů.

Jaké kukačkové hodiny vybrat

Možná vás to překvapí, ale i v dnešní době je na trhu opravdu nepřeberné množství kukačkových hodin. K dispozici jsou elektrické kukačky, u kterých lze kukání dokonce vypnout. Dále jsou stále v nabídce kukačky mechanické. A ty děláme na jednodenní a osmidenní. Jednodenní je nutné natahovat denně, zatímco osmidenní se natahují jednou za osm dní.

 

Liší se samozřejmě také design kukačkových hodin. Seženete opravdu tradiční ručně vyřezávané kukačky plné jemných detailů, hodiny připomínající perníkovou chaloupku, ale i modernější kousky. Ty jsou obvykle méně zdobené, střídmější a hodí se i do moderněji pojatého interiéru. Vybrat si samozřejmě můžete také barevné kombinace. Zatímco tradičněji zpracované hodiny jsou obvykle v přírodních tónech, modernější kousky jsou k dispozici například v kombinaci bílé a černé nebo v tónech šedé barvy.