Splnili jste si sen o vlastním bydlení a konečně vyřešili otázku, kde a jak budete bydlet. Nechali jste si postavit dřevostavbu, která se stala vaším zázemím. Následně ale přišla další palčivá otázka: jak se starat o dřevostavbu, aby vydržela co nejdéle a byla pořád tak krásná?
Dřevěné domy si vyžadují úplně jinou péči a starostlivost, nežli domy zděné. Pokud žijete v dřevostavbě, pak byste určitě měli vědět, jak se o ni starat, aby vám pořád mohla dělat radost. Níže najdete několik praktických tipů, které se vám určitě budou hodit.
Dřevostavby mají vyšší teplotní normu, na což je potřeba myslet při jejich vytápění. Hned první rada týkající se otázky, jak pečovat o dřevostavbu, tedy spočívá v doporučení, abyste topili na 20-22 °C v obytných prostorách. V koupelně můžete topit klidně i na 24 °C.
Máte-li dřevostavbu, pak je další užitečnou radou hlídat si relativní vlhkost vzduchu. Tu byste v dřevostavbě měli udržovat pod 50 %. Jak tohoto stavu docílit? Vlastně na tom není vůbec nic těžkého ani složitého. Vlastně postačí, když budete dostatečně a pravidelně větrat.
Ochranu dřeva je možné provádět celkem třemi způsoby – suchým, konstrukčním a chemickým. Suchá ochrana znamená, že budete udržovat hladinu vlhkosti okolního prostředí pod 12 %. V této chvíli je dřevo samo o sobě odolné proti všem škůdcům.
Konstrukční ochrana je, že bude kvalitně provedena hydroizolace. Je potřeba myslet i na provedení částí, které jsou vystaveny vnějším vlivům a zajištění toho, aby byly přizpůsobené tak, aby po nich voda samovolně stékala pryč.
Do třetice všeho dobrého je zde chemická ochrana, což představuje použití nátěru na dřevěné fasády na prodloužení doby, po kterou si dřevo zachovává své funkční a také estetické vlastnosti.