Poslední roky přinesly s sebou vysoké ceny nemovitostí a také ztíženou možnost získat hypoteční úvěr. Lidé, kteří uvažují o vlastním bydlení tak více než dříve, uvažují o alternativních možnostech bydlení. Mezi oblíbené řešení tak samozřejmě v současné době patří také dřevostavby. Je to tím, že vycházejí mnohem levněji než klasické stavby. A navíc se dnes zejména mladí lidé ohlížejí také na životní prostředí.

Drevostavba ING

Moderní bydlení

Nejprve se zaměřme na výhody dřevěných domů

 

Výhodou, kterou jsme zmínili již na počátku je pochopitelně cena. Ta je ve většina případů nižší oproti klasické stavbě. Navíc je dřevostavba ekologická. A na to dbají v dnešní době zejména mladí lidé, kterým není lhostejné, jakým směrem se naše planeta ubírá. Věděli jste, že dřevo má velmi malé emise nejen při těžbě, ale také při přepravě. A to díky své malé hmotnosti oproti jiným materiálům. Navíc je z něj při stavbě málo odpadu a likvidace není finančně náročná.

 

Nespornou výhodou je také rychlost výstavby. Dřevostavby jsou totiž poměrně rychle hotové. Ani se nenadáte a můžete se stěhovat do svého nového vysněného domu. Skvělé je, že vás neomezuje počasí a začít se stavbou je možné takřka kdykoliv. Mezi výhody samozřejmě patří variabilita stavebního materiálu. Nejde přitom jen o samotné dřevo, ale také o tepelné izolace. A jestliže myslíte na tepelný komfort, vězte, že dřevo skvěle izoluje a navíc splňuje nároky nízkoenergetických domů.

Samozřejmě tu jsou také nevýhody

Stejně jako ostatní stavební materiály, i dřevo má svá proti. Pojďme si tedy říci, v čem jsou dřevěné domy naopak nevýhodné oproti klasickým stavbám. Hovořili jsme o tom, že dřevo skvěle izoluje. Teplo ano. Zvuk však nikoliv. Je tedy dobré myslet na odhlučnění, pokud jste na hluk z okolí citliví.

 

A v případě tepla myslete na to, že sice izoluje teplo, ale neakumuluje ho. Po zatopení je tedy brzy prohřáté, ale po vypnutí topení dřevo dříve vychladne. Je tedy dobré ihned při stavbě dům správně izolovat. Přemýšlejte také nad tím, zda je nutné nechat dřevěné stěny přiznané v interiéru nebo bude výhodnější na ně dát například sádrokarton.  Myslete také na to, že pokud bude dřevo ve vlhkém prostředí, může degradovat. Je tedy potřeba ho ošetřovat. Stejně jako o jiné povrchy fasády, je třeba se o dřevo starat. Dřevo je třeba ošetřit ihned na počátku a poté ho každoročně zkontrolovat.

Rozhodnutí je jen na vás

Pokud se rozhodujete o tom, zda je pro vás dřevostavba to pravé ořechové. Zvažte veškeré pro a proti. Je pro vás důležitá spíše cena nebo vysoká odhlučněnost domu? V potaz vezměte samozřejmě také další faktory. Záleží také na tom, kde má dům stát. Ačkoli v dnešní době můžete pochopitelně i dřevostavby přizpůsobit okolí. Mohou vypadat jako staré roubené domy nebo jako moderní bydlení, na kterém na první pohled nikdo nepozná, že je postavené ze dřeva. Přiznat dřevo v interiéru ani exteriéru vlastně nemusíte. Ovšem byla by to škoda ho zcela schovat.