Plánujete si pořídit novou dřevostavbu? Nebo stále nejste rozhodnutí, jestli si zvolit dřevostavbu či klasickou zděnou stavbu? Pak jistě oceníte seznam všech výhod, které dřevostavby nabízejí. A také vám prozradíme, proč byste si do dřevostavby měli pořídit právě hliníková okna.

 

Proč si vybrat dřevostavbu?

Dřevostavba je hitem jedenadvacátého století a je čím dál oblíbenější. Realizuje se výhradně z dřevěných materiálů, a pokud je to jen trochu možné, také z dalších čistě přírodních komponentů, mezi které patří zejména konopné a minerální termoizolace, rákosové střešní krytiny nebo vnitřní hliněné omítky. Jako základní konstrukční materiál se používá smrkové dřevo nebo severní borovice, která má skvělé termoizolační vlastnosti.

 

Dřevostavby jsou velmi odolné, neboť dřevo je jakožto materiál dlouhověké a vydrží vám desítky let, mnohem déle než ostatní materiály. Také jsou dřevostavby realizované suchou metodou, která je velmi rychlá. V neposlední řadě jsou ekologické a energeticky nenáročné.

 

Do dřevostaveb si můžete pořídit okna dřevěná, plastová nebo hliníková. A třetí jmenované jsou jednoznačně tou nejlepší volbou.

CRP service

Výhody hliníkových oken

Především jsou hliníková okna odolná proti všem klimatickým změnám. Vydrží velké teplo i mráz, nevadí jim déšť, sníh ani vítr. Za každých podmínek si zachovávají svůj původní vzhled i funkčnost.

 

Dále lze hliníková okna rovněž realizovat i v takových rozměrech, které dřevěná ani plastová okna neumožňují. Na rozdíl od plastových nebo hliníkových oken jsou velmi estetická a nepůsobí vůbec robustně. Jejich štíhlost a eleganci oceníte jak v novostavbách, tak i ve starších stavbách, kterým chcete dodat vzdušnost. Kromě toho také umožňují větší propustnost denního světla do interiéru.

 

Jejich další nezpochybnitelnou výhodou je nízká hmotnost, a proto tolik nezatěžují stavební konstrukci. Taktéž nedochází k jejich deformaci a s tím souvisí i jejich bezpečnost, protože okno nejde tak snadno vypáčit.

 

Jejich vzhled je jen vaší volbou

Hliník je elegantní a dá se ošetřit mnoha různými povrchovými úpravami

Máte-li zato, že hliníková okna jsou pouze stříbrná, pak je dobré si připomenout, že hliníková okna rozhodně nemusejí mít pouze stříbrný vzhled. Lze je realizovat v mnoha barevných odstínech a s různou povrchovou úpravou, je možné je nalakovat, laminovat fóliemi či barevně natónovat.

 

Jistě oceníte i fakt, že jsou hliníková okna velmi ekologická a dobře se recyklují. A pokud stále váháte mezi plastovými a hliníkovými okny, pak věřte, že vám hliníková okna vydrží mnohem déle.

 

Jaké mají nevýhody?

Na pravou míru je ovšem nutné uvést také jejich nevýhody. Jejich pořizovací cena je vyšší, jelikož je realizace náročnější jak z energetického, tak i technologického hlediska. Také mívají horší tepelně izolační vlastnosti, ale není to pravidlem. Velmi záleží na kvalitě hliníkového profilu.

 

Údržba výrazně prodlužuje životnost oken

Hliníková okna není zapotřebí nijak složitě udržovat a čistit. Bohatě vám na jejich údržbu postačí běžné domácí mycí prostředky zředěné vlažnou nebo teplejší vodou. Používáme zejména mýdlo nebo neagresivní saponát. Za žádných okolností ale nepoužíváme hrubé čisticí prostředky, které obsahují abrazivní částice, drátěnky ani jiné ostré předměty, jako jsou špachtle, škrabky nebo nože. Vyhýbejte se rovněž organickým rozpouštědlům, ředidlům, louhům nebo kyselinám.

 

Jednou ročně je také zapotřebí promazat a zkontrolovat kování. Používejte olej na šicí stroje či vazelínu ve spreji. Také zkontrolujte funkčnost vrutů a šroubů. Pokud na hliníkových oknech cokoliv nefunguje, nikdy se do opravy nepouštějte sami, ale vždy si k tomuto účelu přizvěte domů odborníka.

 

Pravidelnou údržbou a kontrolou můžete prodloužit životnost hliníkových oken o mnoho let.