K dřevěnému domu neodmyslitelně patří také terasa. A z jakého jiného materiálu by měla být, než právě ze dřeva? Pokud celý váš dům voní dřevem, pak je nasnadě, aby jste stejný materiál použili také na podlahu terasy. Dřevěné terasy patří mezi nejoblíbenější. Není divu. Terasy vyrobené ze dřeva jsou v mnoha směrech opravdu nepřekonatelné.

Dřevo vypadá luxusně

 

Chcete mít před svou dřevostavbou luxusní prostor pro relaxaci? Se dřevem určitě nešlápnete vedle. Vaše bydlení i zahrada tak získá exkluzivní vzhled v souladu s přírodou. Jak bude terasa vypadat si můžete navrhnout sami. Od použitého materiálu až po tvar terasy. Pokud jste zastánci tradičních materiálů, vyberte si mezi finskou borovicí, evropským nebo sibiřským modřínem či borovicí. V případě, že máte raději netradičnější materiály, si můžete vybrat z exotických dřevin jako jsou Massaraduba, Ipe, Bangkirai, Merbau nebo Bankrai.

Terasy Jelínek

Nevíte si rady, jaké dřevo na terasu vybrat? Nejčastěji si lidé nechávají zhotovit dřevěné terasy ze sibiřského modřínu. Je to materiál, který poskytuje ideální poměr cena/ výkon. Oblíbené jsou však také exotické dřeviny. Ty mají netradiční design a jsou také velmi odolné proti povětrnostním vlivům. Konečné rozhodnutí je tak samozřejmě na vás. Důležité samozřejmě je, aby se dřevo hodilo k celkovému vzhledu vaší dřevostavby.

Pokládka dřevěných teras

 

Terasová prkna se pokládají na podkladové hranoly ze stejného materiálu a následně se k sobě upevňují. Montáž může probíhat buď pomocí speciálních nerezových vrutů nebo pomocí clipů. Častěji se využívají vruty. V každém případě se nikdy terasová prkna nepokládají těsně vedle sebe. Vždy je nutné mezi nimi ponechat drobné mezery, aby dřevo mohlo nadále pracovat.

 

O dřevo je třeba se starat

 

Jistě víte, že ačkoliv jsou dřevěné terasy vyráběné z těch nejkvalitnějších materiálů, povětrnostní vlivy časem způsobí, že dřevo zešedne a ztratí své vlastnosti. Z toho důvodu je potřeba se o dřevěnou terasu dobře starat. Minimálně dvakrát do roka je vhodné ji umýt vysokotlakým čističem. Díky tomu se zbavíte všech nečistot. Poté je vhodné dřevo ještě ošetřit speciálními oleji. Ty mají nejen estetickou funkci. V první řadě chrání dřevo před vodou a UV zářením.

 

Někdy je nutná větší renovace. Tu zajistí vyškolení truhláři. Odborný technik nejprve zhodnotí stav terasy a potom navrhne ideální řešení. Odborníci terasu nejen vyčistí, ale pokud bude třeba vymění také zničené vruty, případně podlahovou krytinu nebo podkladové hranoly, které slouží jako speciální rošty. A na závěr vám poradí, jak se máte do budoucna o dřevěnou terasu starat, aby sloužila ještě dlouhá léta a stále vypadala jako nová.