Rozhodujete se, zda si raději postavíte malou dřevostavbu nebo koupíte celoroční mobilní dům? Jaké výhody má mobilheim a jaké jsou naopak nevýhody mobilních domů? A jak je to s dřevostavbou? Je třeba si uvědomit, že jde o velmi odlišné stavby. A to nejen po technické a provozní stránce, ale také z hlediska výše investice a povolovacího procesu podle platné legislativy.

(Ne)výhody celoročního mobilního domu

Hlavní výhodou je určitě nízká pořizovací cena. Ostatně můžete si koupit starší celoroční mobilní dům za minimální cenu a poté ho zrekonstruovat. Další výhodou je určitě absence nutnosti stavebního povolení a rychlost realizace. Ačkoli dřevostavby jsou v dnešní době hotové velmi rychle, v mobilním domě můžete prakticky bydlet už do několika dnů. Jde o dům na kolech, který je vyráběný průmyslově. Tudíž si jen vyberete a necháte si hotový dům dovézt na svůj pozemek.

Nevýhodou mobilního domu může být menší životnost než u klasických domů a také pevný prostorový objem. To je však irelevantní, jelikož si lze dokoupit případně další modul nebo přistavět verandu, zimní zahradu nebo terasu.

Celoroční mobilní domy

Celoroční mobilní dům nevyžaduje základy, není totiž spojený se zemí. Osadit celoroční mobilní dům je jednoduché. Stačí k němu šroubovací podpory po obvodu. Ty mohou doplnit ještě další podpůrné podložky. Umístit celoroční mobilní dům na parcelu lze na základě územního souhlasu, který vydává stavební úřad. Celoroční mobilní domy na rozdíl od klasických domů nebo dřevostaveb nepodléhají kolaudaci a nedostanou tak číslo popisné. Z toho důvodu nelze celoroční mobilní dům zaevidovat na Katastru nemovitostí.

Potřebujete kolaudaci?

Pokud z nějakého důvodu potřebujete dům zkolaudovat (například kvůli hypotéce), je nutné myslet na to, že ne všechny mobilní domy splňují nároky kolaudace. Zaprvé kolaudovaný dům musí být pevně spojený se zemí, navíc může mít celoroční mobilní dům nedostatečnou výšku stropů, případně nemusí vyhovovat vnitřní vybavení.

Jestliže je jediným důvodem ke kolaudaci mobilního domu hypotéka, dobře si to rozmyslete. Není totiž jisté, zda vám hypotéka úvěr na bydlení opravdu poskytne. Možná byste měli uvažovat o takzvané Americké  hypotéce. Jde o účelovou hypotéku, kde banka nezjišťuje, na co konkrétně peníze potřebujete. Úroková sazba takové půjčky je však potom vyšší.

(Ne)výhody dřevostavby

Pokud si chcete postavit dřevostavbu jako rodinný dům, podléhá režimu ohlášení stavby. S tím pochopitelně souvisejí také další legislativní lhůty a povinnosti. Kolaudaci se v případě dřevostavby pochopitelně nevyhnete. Navíc jde o stavby několikanásobně dražší než jsou celoroční mobilní domy. Počítat musíte samozřejmě také s mnohem delší dobou realizace. Jestliže tedy řešíte možnost se nastěhovat takřka ihned, je celoroční mobilní dům stoprocentně lepším řešením. Dřevostavbám se však nedá upřít jejich delší životnost a možnost nástavby.

A co ty daně?

Před tím, než se rozhodnete zda pořídíte dřevostavbu nebo celoroční mobilní dům je třeba se orientovat také v placení daní. Daň z nabytí nemovitosti. Daň z nemovitých věcí. Platí se v případě mobilheimů. Nikoli. Platila by se pouze v případě, že by byl celoroční mobilní dům zkolaudovaný a zapsaný do Katastru nemovitostí. Pokud se však kolaudovat nechystáte, nečekáv vás ani placení daní.