Dokončujete finální úpravy v novém domě a ještě chcete doladit zabezpečení hlavních dveří? Nejvíce používaným zámkem u vchodových dveří je cylindrická vložka. Expert na zámečnické práce, pan Ondřej Bousek radí, při výběru se soustředit nejen na velikost rozteče, ale i na druh kování. Správný zámek by měl být překážkou pro zloděje. Pravidlo pěti minut říká, že pokud se zloděj nedostane do objektu po tuto dobu, s největší pravděpodobností pokus o vloupání vzdá.

 

Bezpečnostní třídy

Zámky jsou dle bezpečnosti děleny do 4 tříd. Třídy bezpečnosti jsou v pyramidě rozděleny dle odolnosti zámku proti různým metodám zlodějských praktik. Čtvrtá třída zaručuje velmi vysokou ochranu.

Pražský zámečník

Cylindrické vložky

Pro vstupní dveře se používají dvě varianty cylindrických vložek. Mohou být oboustranné, což umožňuje použít klíč z vnitřní i vnější strany, nebo existuje varianta s knoflíkem. Aby cylindrická vložka plnila svou funkci, musí mít správný rozměr. Zámečníci doporučují kupovat nové vložky podle stávajících vymontovaných vložek.

Druhy kování

Výběr vhodného kování vstupních dveří je stejně důležitý, jako výběr zámku. Kování se vyrábí ve třech základních variantách a to, klika/klika, klika/koule, klika/madlo. Po konzultaci s odborníkem na zámečnické práce a zabezpečování objektů, panem Ondřejem Bouskem, je z hlediska bezpečnosti vhodné kování s překrytem. Ten slouží jako ochrana před případným vylomením cylindrické vložky.

Bezpečnostní trojkombinace a pojišťovny

Pokud se k vám někdo vloupe i přes bezpečnostní zámek a pojišťovna nechce proplatit vzniklé škody, bude na vině článek v pojistné smlouvě. Většina pojišťoven v dnešní době vyžaduje tzv. bezpečnostní trojkombinaci. Jedná se o stejný stupeň ochrany dveří, zámku i kování. Jestliže stále tápete s výběrem bezpečnostního zámku pro svůj dům, obraťte se pro odborný názor na zámečníka.

Speciální zámky a elektronické bezpečnostní systémy

Pokud jste jedním z těch, kteří si klíče často zapomínají, nevěšte hlavu. Na trhu existuje celá řada zámků, které lze zamykat a odemykat bez použití klasických klíčů. Otisk prstu, číselný kód nebo mobilní telefon s příslušnou aplikací vyřeší váš problém. Tyto „inteligentní zámky“ poskytují maximální bezpečnost. Jsou v podstatě kombinací mechanické cylindrické vložky s moderní technologií elektronického uzamykání. Pokud si pořídíte tzv. emergency zámek, můžete tento odemknout i bez ohledu na to, jestli je z druhé strany klíč nebo ne. Elektronické systémy umožňují vzdálené ovládání i správu uživatelů včetně historie průchodů.

 

Rada odborníka na závěr

Za předpokladu, že se zámek začne zasekávat, nečekejte a vyměňte ho dříve, než se zasekne naposledy a vy zůstanete za zavřenými dveřmi.