Plánujete koupi rodinného domu a přemýšlíte, zda zvolit dřevostavbu nebo zděný dům? Podívejte se na aktuální nabídku rodinných domů v Olomouci a okolí a zjistěte výhody dřevostaveb.

Petr Šoustal

Dřevostavby jsou stále populárnější

Dřevostavby jsou oproti zděným domům v našich končinách v menšině, ale stále častěji se začínají objevovat v realitních kancelářích i v developerských společnostech. Laická veřejnost mnohdy, ač nechtěně, zaměňuje termín dřevostavba a montovaný dům. I dřevostavba může být samozřejmě montovaným domem, nicméně nosné základy musí být u dřevěné či z produktů na bázi dřevin. Na rozdíl od toho montované domy jsou stavbami zhotovenými rovněž suchou cestou, nicméně jejich konstrukce bývá často i z kovu, betonového monolitu a jiných materiálů. Některé části montovaných staveb jsou s předstihem vyráběny ve výrobních halách a na místě stavby jsou pak spojovány všemožnými způsoby.

Dům s dřevěným základem je skvělou alternativou u nás velmi zakotvené zděné stavby. Nutno je však říci, že za hranicemi jsou klasičtějším řešením domů právě stavby ze dřeva. Nejvíce pak v Kanadě, USA, ve Skandinávii či třeba v Německu a Rakousku.

Rychlost dřevostavby je ohromující, ale jaké další výhody má, pokud chcete koupit hotový dům?

Dřevěné stavby vynikají rychlostí výstavby a to za všech ročních období. Tedy i v zimě, kdy při stavbě zděného domu nastává potíž. Dřevostavbu je možné dostat do stádia k nastěhování už za pouhé tři měsíce od počátku prací budování základové desky. Tradiční zděné stavby vyžadují minimálně trojnásobek času. Stavět lze přitom celoročně a víceméně za každého počasí.

Dalším významným plusem je pak relativní finanční nenáročnost dřevostaveb. Oproti zděným budovám je možné uspořit na stavebních nákladech 15 až 30%. Tím však úspory zdaleka nekončí. A nyní se dostávám k výhodám, které ocení ti, kteří se rozhodují pro nákup zděného domu či dřevostavby.

Dřevostavba je oproti zděným domům výrazně úspornější na energiích. Dřevo je optimální izolující materiál a má minimální tepelnou vodivost. V zimě propustí mnohem méně chladu a pouští méně tepla ven. V létě je tomu pochopitelně obráceně. Přidáme-li navíc dodatečnou izolaci obvodového pláště domu, základů a střechy, jsou úspory opravdu znatelné.

Většina stavitelů dřevostaveb nabízí vyjma klasických a netradičních domů také extra levné domy, které mají sice jednodušší podlahové dispozice a nízkou užitnou plochu, ovšem případný zájemce se může s cenou dostat i pod dva miliony korun, což už zní skutečně lákavě.

Kolik dřevostaveb a zděných domů je v nabídce v Olomouckém kraji?

Trh s nemovitostmi je velmi proměnlivý a tak i nabídka je do značné míry ovlivněna také poptávkou. V posledních letech neustále roste oblíbenost dřevostaveb a tak developeři nyní nabízejí více dřevostaveb, oproti minulým rokům. Jestli zvažujete koupi dřevostavby nebo raději zděného domu, doporučuji prohlédnout si některý ze vzorových domů, které jsou v dostupné v mé realitní kanceláři. U mě se také dozvíte další informace, jak získat nejlevnější hypotéku na dřevostavbu a jaké další bonusy při koupě nemovitosti v mé realitní kanceláři obdržíte.