Parkety patří mezi oblíbené podlahy nejen proto, že jsou pevné a stabilní, ale zejména proto, že jsou z masivního dřeva. A vlastnosti dřeva jsou více než pozitivní. Navíc jde v podstatě i o ekologickou podlahu, protože dřevo je obnovitelný materiál. Postupem času se ale dřevěná podlaha opotřebuje a její vzhled není zrovna ideální. Ba co víc, v některých případech je nutná dokonce celková renovace. Není tedy nutné parkety hned měnit za novou podlahu, ale vzhledem k tomu, že jsou z kvalitního dřeva, renovace takové podlahy je v tomto případě skvělou možností, jak parketovou podlahu zachovat.
Nevzhlednou a zašedlou parketovou podlahu mnozí majitelé schovávají pod koberec nebo se rozhodnou pro novou podlahu. Přitom stačí tak málo a ze staré dřevěné podlahy lze udělat opět krásnou a pevnou podlahu. Každopádně důležité je, aby takovou situaci zhodnotil především odborník. Ten posoudí, zda je renovace vůbec vhodná či nikoliv. Je třeba upozornit, že dřevo může být po letech používání ve stavu, kdy ani renovace nepomůže. Pokud ovšem parkety nevykazují stopy hniloby nebo nejsou nenávratně poškozeny a nejsou vlhké, může se s renovací začít.
Praktickými ukázkami renovace parket nebo jiných dřevěných podlah jsou především historické budovy, zámky a zámečky, kde základem byly právě dřevěné parketové podlahy. Správnou technologií a renovací odborníci dokázali, že i několik století stará dřevěná podlaha může vypadat krásně a s nádechem dokonalosti.
Samozřejmě, že každého investora zajímá také cena. Ta se může v různých krajích lišit a žádný univerzální ceník vlastně není. Ovšem v případě, že má člověk zájem o renovaci parket, musí vyhledat spolehlivou firmu, která se renovacemi zabývá a společně najít vhodné řešení. Některé firma nabízejí kompletní renovaci parket, která zahrnuje nejen broušení a lakování, ale k této práci patří také tmelení parket, lištování obvodu místnosti a podobně. Hodně také záleží na velikosti místnosti a rozsahu poškození parket. Navíc je třeba počítat i s tím, že v některých případech bude renovace parket rozdělena třeba i do dvou až tří dnů. Zde se počítají například i hodiny práce. Každopádně výsledek pak určitě stojí za to.
Konzultace s odborníkem je základ. Následuje pak vyklizení místnosti a renovace začíná broušením parket hrubým brusným papírem. Díky tomu se z povrchu odstraní veškeré nečistoty, mastnota a dokonce i jemné rýhy. Podlaha se může díky tomuto broušení snížit dokonce až o 2 mm, ale není třeba se obávat. Na konečný vzhled to nemá žádný vliv. Další fází renovace je tmelení, které je potřeba v případě odstranění mezer mezi jednotlivými parketovými díly. Poté se podlaha musí opět vybrousit, ale tentokrát do hladka. Jemný prach z broušení se usadí téměř všude, takže je doporučováno zakrytování zbývajícího nábytku nebo částí bytu. Po důkladném vysátí podlahy je možné parkety povrchově ošetřit tak, aby zase spolehlivě sloužily majiteli dalších několik let. Nabízí se lakování, voskování nebo olejování.