Zavlažovací systém nám ušetří spoustu času i námahy během celého roku, postará se o naši zahradu i během služebních cest a dovolené. Trávník, stromy, keře, záhonky, i rostliny v nádobách na terase či ve skleníku jsou svěží i v parném létě.

Bez zalévání trávníku, zahrady i skleníku se žádný pěstitel neobejde. Do skleníku nám navíc nikdy ani neprší a rostliny jsou závislé na vodě, kterou jim dopřejeme. Jaká automatická závlaha se hodí na trávník, na záhony nebo do skleníku?

Správná zahrada

 

Automatické zavlažování trávníku

Na malé, střední i velké plochy se vyplatí instalovat automatické zavlažování trávníku s vysouvacími tryskami a dešťovými čidly. Je praktické, efektivní, ušetří nám peníze, čas i vodu, má energeticky nenáročné používání a náklady se vám v úsporách rychle vrátí. Navíc je používání automatizovaného systému závlahy velmi snadné. Naprogramujete si čas, délku, intenzitu i četnost zálivky, systém lze ovládat i na dálku a zavlažování funguje i během vaší nepřítomnosti.

Automatizovaná kapková závlaha a zavlažovací rohože

Kapková závlaha je vhodná na místa, kde nelze nebo není efektivní využití rotačních postřikovačů a rozprašovacích vysouvacích trysek, které se dávají hlavně na trávník. Systém mikrozávlah využijete na záhony, živé ploty, solitéry i skleníky.  Kapkové zavlažování je povrchové i podzemní. Zavlažovací rohože mají integrované kapkovací potrubí v pravidelných rozestupech mezi vrstvy geotextilie. Voda nasytí geotextílii a pak rovnoměrně zavlaží i celou plochu.

Automatické zavlažování skleníku

Skleník se zavlažuje pomocí kapkové závlahy i systémem pozemních kapkovačů mikrozávlahy umístěných ke každé rostlině, kdy voda vykapává u země a ne na listy rostlin. Vhodné jsou i mlžící trysky pro výrobu mlhy u stropu skleníku dle požadavků rostlin.

Systém pro zavlažení skleníku může být ovládaný zvlášť nebo tvořit samostatnou sekci a nemusí být součástí systému závlahy celé zahrady. Dá se napojit přímo na vodu z vodovodního řadu. V potrubí se voda ohřeje a nedojde k teplotnímu šoku. Kapkovací závlaha vystačí s menším tlakem, než který je třeba na vysunutí postřikovacích trysek. Důležitá je při návrhu konzultace kvůli tlaku vody a někdy je nutný redukční ventil. Nezapomeňte ani na filtraci vody z řadu.